Globi

Izraeli dhe Hamasi zgjasin armëpushimin

Shkruar nga Liberale
Izraeli dhe Hamasi zgjasin armëpushimin

Izraeli dhe Hamasi arritën një marrëveshje të minutës së fundit të enjten për të zgjatur armëpushimin edhe për një ditë, ndërsa ndërmjetësit vazhduan bisedimet për mundësinë e zgjatjes së mëtejshme të afatit të tij. Kjo do të bënte të mundur lirimin e pengjeve të tjera dhe hyrjen e ndihmave në Gazë.

Megjithatë një sulm vdekjeprurës në Jeruzalem ku persona të armatosur vranë të paktën tre vetë, ishte një kujtesë e rrezikut për përhapjen e dhunës. Dy autorët e sulmit në një stacion autobuzi ishin vëllezër palestinezë. Policia tha se ata u “neutralizuan”.

“Kjo ngjarje dëshmon sërish se ne nuk duhet të tregojmë dobësi, se duhet t’i flasim Hamasit vetëm përmes armëve, vetëm përmes luftës”, tha ministri i djathtë i Sigurisë Kombëtare, Itamar Ben-Gvir.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH