Globi

Imazhet që bënë xhiron e botës/ Të lidhur me zinxhirë, mijëra të burgosur transferohen në burgun më të madh të Amerikës

Shkruar nga Liberale
Imazhet që bënë xhiron e botës/ Të lidhur me

Grupi i parë prej 2000 anëtarësh të dyshuar të bandës në El Salvador janë zhvendosur në një burg të ri të madh, në qendër të luftës së vetëshpallur të Presidentit Nayib Bukele kundër krimit.

Dhjetëra mijëra gangsterë të dyshuar janë kapur në vend, pas një rritje të vrasjeve dhe krimeve të tjera të dhunshme. Fotot tregojnë grupin e parë masiv të të burgosurve, të 'matrikulluar me tatuazhe' dhe zbathur, duke u çuar në objekt.

Presidenti Bukele shkroi në Twitter se 2,000 njerëzit e parë u transferuan "në agim, në një operacion të vetëm" në Qendrën për Kufizimin e Terrorizmit, të cilën ai thotë se është burgu më i madh në Amerikë.

"Kjo do të jetë shtëpia e tyre e re, ku ata do të jetojnë për dekada të tëra, të gjithë të përzier, të paaftë për të bërë ndonjë dëm të mëtejshëm për popullatën."

Mega-burgu - në Tecoluca, 74 kilometra (46 milje) në juglindje të kryeqytetit San Salvador - përfshin tetë ndërtesa. Secila ka 32 qeli prej rreth 100 metrash katrorë  për të mbajtur "më shumë se 100" të burgosur, thotë qeveria. Qelitë kanë vetëm dy lavamanë dhe dy tualete secila.

Masat emergjente kanë qenë të diskutueshme pasi ato kufizojnë disa të drejta kushtetuese, të tilla si lejimi i forcave të sigurisë për të arrestuar të dyshuarit pa urdhër. Më shumë se 64,000 të dyshuar janë arrestuar në aksionin kundër krimit.

Organizatat e të drejtave të njeriut kanë argumentuar se njerëz të pafajshëm janë kapur nga politika, por shtytja kundër bandave e Bukeles mbetet e njohur me salvadoranët./Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1332210,1332208,1332207,1332206"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH