Aktualitet

Historia e pabesueshme e Al Bano-s dhe origjina e emrit të tij: Amaneti i babait, jetën e të cilit e shpëtuan shqiptarët

Shkruar nga Liberale
Historia e pabesueshme e Al Bano-s dhe origjina e emrit të tij: Amaneti i

Përtej punës, Al Bano ka arritur të ndërtojë një të ardhme reale për veten edhe për sa i përket jetës së tij private. Ai kishte dy dashuri shumë të rëndësishme, të parën me Romina Power dhe të dytën me Loredana Lecciso.

Martesa me Rominën shkoi keq kur në vitet nëntëdhjetë, çifti humbi vajzën e tyre të madhe Ylenia, e cila u zhduk papritur gjatë një udhëtimi në Amerikë. Që atëherë, Al Bano dhe Romina nuk kanë qenë kurrë njësoj.

Kanë kaluar 30 vjet nga ai moment i tmerrshëm, sot Al Bano dhe Romina kanë vazhduar jetën e tyre, por herë pas here kthehen pas duke menduar për dhimbjen e tmerrshme që u la ajo kohë. Si mbijetoi Al Bano gjithë këto vite? Ai vendosi të hiqte dorë nga ideja se vajza e tij kishte vdekur, për të ecur përpara.

Al Bano Carrisi, cila është e vërteta e emrin të tij?

Pra, ne mendojmë se dimë shumë gjëra për Al Bano, por a e dinit origjinën e emrit të tij? Ai e shpjegoi vetë: “Babai im Carmelo ishte në luftë, në Shqipëri. Një granatë goditi dy shokët e tij mu në mes dhe i bëri pluhur. Pastaj e gjetën me temperaturë. Ai mund të pështynte gjak, por nuk e kuptoi kurrë se si."

“Shqiptarët i hapën shtëpitë, e bënë të flinte në kashtë, e ushqenin me misër. Më pas u kthye në Cellino me leje. Nëna ime Jolanda ishte vetëm tetëmbëdhjetë vjeç, një dashuri e pamasë”.

“Në atë moment babai i tha nënës se meqë e kishin shpëtuar shqiptarët, nëse vajza do të ishte vajzë do ta thërrisnin Alba, në të kundërt do ta thërrisnin Albano.”

Dhe kur lindi, e kuptuan menjëherë se ky do të ishte emri që do ta shoqëronte gjatë gjithë jetës së tij. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH