Showbiz

Harry publikon titullin e librit që do të hedhë në erë familjen mbretërore, avokatët në gatishmëri për një luftë të re

Shkruar nga Liberale

Avokatët e familjes mbretërore janë në gatishmëri për kujtimet 'tronditëse' të Princit Harry-t, mes frikës se ai është 'kritik për të gjithë dhe gjithçka'.

E cilësuar si një vepër e 'ndershmërisë së papërpunuar, të patundur', libri i diskutueshëm do të quhet "Spare", një referencë 'e ngarkuar' për pozicionin e tij si vëllai më i vogël i trashëgimtarit të fronit.

Familjarët nuk u informuan për titullin para shpalljes dje, ndërsa versioni në gjuhën spanjolle është edhe më i theksuar, pasi i është dhënë nëntitulli "En La Sombra", ose 'në hije'.

Një datë fillestare e publikimit ishte caktuar në fundvit, për të përfituar nga tregu fitimprurës i Krishtlindjeve, por libri nuk do të jetë në rafte deri më 10 janar, e konsideruar kjo si një shenjë respekti pas vdekjes së Mbretëreshës.

Botuesit e librit me kujtime, e kanë bërë të qartë se Harry nuk do t'i shmanget temave të ndjeshme, siç është vendimi i familjes për ta inkurajuar atë dhe vëllain e tij të madh Princin William që të ecin pas arkivolit të nënës së tyre Dianës.

Ai gjithashtu mund të zbulojë se cili anëtar i monarkisë që ai pretendon se ka bërë një koment racist në lidhje me ngjyrën e mundshme të lëkurës së djalit të tij të palindur në atë kohë, Archie, ose të ndriçojë marrëdhëniet e tij të tensionuara me babanë e tij dhe kohët e trazuara me William.

Përmbajtja e librit të Harry-t ka të ngjarë të jetë mbajtur sekret dhe ndihmësit e pallatit kanë zbuluar se asnjë anëtari të familjes mbretërore nuk i është ofruar mundësia të shohë ndonjë prej tij përpara se të bëhet publik.

Kur marrëveshja e botimit u njoftua në korrik të vitit të kaluar, vetëm Mbretëreshës iu dha paralajmërimi paraprak. Libri do të përmbajë një shënim të shkurtër që tregon se libri është shkruar para vdekjes së monarkut në Balmoral më 8 shtator.

Pretendimet rreth një rrëfimi të tillë 'të sinqertë' dhe 'personal' të dorës së parë të jetës së tij nuk do të bëjnë pak për të zbutur frikën në Buckingham Palace se princi i larguar është jashtë, për t'u përpjekur të zgjidhë llogaritë e perceptuara.

Një zëdhënës i Mbretit nuk pranoi të komentojë. Por kuptohet që familja Mbretërore tashmë është paralajmëruar se libri me 416 faqe, 28 paund, është 'kritik ndaj të gjithëve dhe gjithçkaje' dhe ata po 'kanë frikë' prej tij'.

Të afërmit e Harry-t mund të përballen me titujt e dëmshëm të gazetave nëse princi zgjedh të thellohet në elementët më të diskutueshëm të jetës mbretërore nga dekadat e fundit.

Për Daily Mail është thënë se duka, i cili ka regjistruar personalisht versionin e librit audio, nuk i ka thënë familjes së tij për titullin paraprakisht dhe se ai do të shihet edhe si ‘kontrovers’ dhe ‘provokues’ në rrethet mbretërore.

“Ai titull është i ngarkuar dhe nuk është i mirë”, tha një burim.

Një burim tjetër i tha Daily Mirror: “Vetë titulli demonstron një sulm tjetër konfrontues ndaj familjes pasi pretendoi një dëshirë për privatësi. Avokatët e Pallatit padyshim do të jenë në gatishmëri në vitin e ri në pritje për të parë se çfarë ka në të. Nëse pretendimet e mëparshme të Harry-t nëpër intervista të shumta televizive janë diçka për t'u bërë, kjo do të jetë bërthamore. Pavarësisht nga përmbajtja, e cila pa dyshim do të jetë shpërthyese, do të ketë pak mundësi që kjo të veprojë si mjet pajtimi për Harry-n dhe Meghan-in.'

Thuhet se ishte paguar një paradhënie prej 20 milionë dollarësh për librin, si pjesë e një marrëveshjeje me tre tituj me vlerë 36.8 milionë funte./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH