Aktualitet

Greqia mund të shkojë sërish në zgjedhje, Mitsotakis e dëshiron i vetëm fitoren, komunistët marrin 16 vende në Kuvend

Shkruar nga Liberale

Kryeministri konservator i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka fituar zgjedhjet kombëtare, duke arritur fitoren e madhe të partisë së tij, e krahasuar si një "tërmet politik".

Partia e tij e qendrës së djathtë Demokracia e Re po shkon thuajse në 41% të votave, pesë vende më pak se shumica e vendeve të ulura.

Rivali i tij i qendrës së majtë Alexis Tsipras e uroi atë, me partinë e tij Syriza, pasia rriti një rezultat të dobët prej 20%.

Zoti Mitsotakis tha se rezultati tregoi se grekët i kishin dhënë partisë së tij një mandat për një qeveri katërvjeçare.

"Populli donte zgjedhjen e një Greqie të drejtuar nga një qeveri e shumicës dhe nga Demokracia e Re pa ndihmën e të tjerëve,” tha ai në fjalimin fitues.

Ndërsa dolën rezultatet, ishte e qartë se sondazhet parazgjedhore kishin nënvlerësuar diferencën prej 20 pikësh midis dy partive kryesore.

Partia e zotit Mitsotakis fitoi 146 vende, pesë vende më pak nga 151 që kërkoheshin për një shumicë. Një hartë votash e ministrisë së brendshme tregoi të gjitha zonat zgjedhore të Greqisë, përveç njërës, u ngjyrosën në blu të partisë Demokracia e Re .

Vërejtjet e kryeministrit u morën si tregues se ai nuk do të kërkonte të ndante pushtetin me një parti tjetër, por do të shkonte për zgjedhje të dyta në fund të qershorit, kur partia fituese merr edhe vendet e shumicës si bonus.

Presidentja greke Katerina Sakellaropoulou do t'i ofrojë atij një mandat për të formuar një koalicion, të cilin ai ka gjasa ta refuzojë. Më pas ajo do t'ua kalojë dy partive të ardhshme dhe nëse kjo dështon, Greqia do të organizojë një qeveri të përkohshme deri në zgjedhjet e reja.

Rezultati ishte një pengesë e madhe për kreun e Syriza, Alexis Tsipras, i cili e përshkroi performancën e partisë së tij si "jashtëzakonisht negative". Ai erdhi në pushtet në vitin 2015 duke bërë fushatë kundër masave shtrënguese të paketave ndërkombëtare të shpëtimit, por në fund ra dakord me kërkesat e kreditorëve.

Qendra e djathtë ka qeverisur Greqinë për katër vitet e fundit dhe mund të mburret se rritja e vendit vitin e kaluar ishte afër 6%.

Fjala e zotit Mitsotakis për kombin ishte se vetëm atij mund t'i besohej drejtimi i ekonomisë greke përpara dhe konsolidimi i rritjes së fundit. Grekët duket se janë përgjigjur pozitivisht - më shumë se sa pritej.

Giorgos Adamopoulos, 47 vjeç, votoi për Demokracinë e Re disa qindra metra larg Akropolit në Athinë. Greqia meritonte një formë më të mirë të politikës, i tha ai BBC-së, por ai e mbështeti zotin Mitsotakis sepse ai ishte i impresionuar me rekordin e tij pas katër vjetësh si kryeministër.

Unë mendoj se ai ka një plan. Në gjithë vitet e mia të votimit, ishte hera e parë që pashë dikë ku me 80% të asaj që tha, e bëri atë.

Katër vjet më parë, fitimi i 41% të votave do të ishte i mjaftueshëm për të siguruar një shumicë në parlamentin 300-vendësh të Greqisë.

Tani ajo kërkon më shumë se 45%, sepse partia fituese nuk ka më të drejtë për një bonus prej 50 vendesh në raundin e parë, duke e bërë më të mundshëm një rivotim.

Mitsotakis do t'i kushtojë vëmendje vendeve shtesë që do t'i takonte nëse fitonte zgjedhjet e dyta. Një shumicë e plotë do t'i jepte atij katër vjet në pushtet me një kabinet të zgjedhur prej tij.

Nëse ai do të kërkonte bisedime për koalicion, atëherë rivali socialist i Syrizës, Pasok, do të ishte një partner i mundshëm, si një nga fituesit e mëdhenj të zgjedhjeve me 11.5% të votave.

Por kjo do të ishte e ndërlikuar pasi kreu i Pasok-ut, Nikos Androulakis ishte objektivi i një skandali të përgjimeve vitin e kaluar. Kjo çoi në dorëheqjen e një nipi të z. Mitsotakis, i cili punonte si shef i kabinetit të kryeministrit, dhe gjithashtu i kreut të inteligjencës greke.

Z. Androulakis beson se kryeministri ishte i vetëdijshëm se ai ishte një nga dhjetëra personat e shënjestruar me spyware të paligjshëm.

Babai i tij Konstantinos Mitsotakis ishte kryeministër në fillim të viteve 1990; motra e tij Dora Bakojanis ishte ministre e jashtme dhe djali i saj Kostas Bakojanis është kryebashkiaku aktual i Athinës.

Në fund, një tragjedi hekurudhore në shkurt që la në hije fushatën zgjedhore nuk luajti asnjë rol të dukshëm në rezultat.

Pesëdhjetë e shtatë njerëz vdiqën në katastrofë, shumë prej tyre studentë. Partitë opozitare theksuan tragjedinë si një simptomë të një shteti jofunksional pas viteve të krizës ekonomike dhe investimeve të pamjaftueshme.

Përveç Pasok-ut, partia komuniste KKE gjithashtu rriti pjesën e tyre të votave.

Por një tjetër viktimë ishte ish-ministri i financave i Syriza, Yannis Varoufakis, partia e të cilit MeRA25 nuk arriti të kualifikohej për në parlament.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH