Aktualitet

Gratë, viktima të "burrave të modës së vjetër"/ Si u dashurua 31-vjeçarja me bariun e dhive, i cili e vrau atë dhe foshnjën e tyre

Shkruar nga Liberale

Brutaliteti i vrasjes së trefishtë vijon të mbajë të rrëmbyer vëmendjen, duke ngjallur më tepër neverinë, por edhe duke ngritur shumë pikëpyetje. Së bashku me çiftin dhe djalin e tyre të vetëm 11 muajsh, në pellgun e Kavallës të premten e kaluar, ra i vdekur edhe iluzioni romantik i krijuar nga Anna Dimitriadis-Kruse, rreth rikthimit të saj te thjeshtësia, autenticiteti, te natyra.

Kjo utopi  u kthye në masakër - por pasi kishin kaluar plot katër vjet vështirësi brutale më parë, gjatë bashkëjetesës së autorit me viktimën: "U përballëm me një problem të rëndë jetese, pasi nuk kishim asgjë për të ngrënë, duke arritur në ekstrem, shumë herë hamë bukë të mykur që na jepnin për qentë. Kjo ishte padyshim për shkak të perceptimit të partnerit tim për stilin tonë të jetesës dhe mënyrën se si ai më trajtoi mua”.

Fragment i shkruar në vetën e parë nga kërkesa e Anna Dimitriadis-Krouse për ndalim gjyqësor kundër Charalambos Kastanides - ish-partnerit dhe vrasësit të saj të ardhshëm. Në të njëjtin tekst të shkruar nga avokati i saj, Markos Apostolidis, Kruse përshkruan bashkëjetesën e saj të ashpër me njeriun primitiv me të cilin u dashurua në Kavallë.

Një bashkëjetesë problematike dhe e dhimbshme që nga dita e parë, e cila, siç duket tani në retrospektivë, mund të konsiderohet si një prelud i tragjedisë përfundimtare. Përsa i përket dramës së lashtë greke, në këtë histori të veçantë nuk ka asnjë lloj katarsisi, publiku nuk largohet i lehtësuar nga teatri mendor, pasi në ngjarjen tragjike të Lekanit nuk pati as mëshirën më të vogël. Siç nuk ka ndodhur në jetën e mëparshme të përbashkët të Kastanidis me Krusen.

Armiqësia e përpjekjes për të pajtuar dy botë të papajtueshme ishte sa e pamëshirshme aq edhe e pashmangshme. “Ana më kishte theksuar vazhdimisht” – kujton avokati Apostolidis – “sa e hidhur dhe e zhgënjyer ishte nga sjellja e partnerit. Sepse ndërsa ajo punonte si skllave dhe sakrifikonte të gjitha kursimet për të ndihmuar fermerin 56-vjeçar, ai vazhdimisht e ofendonte dhe e poshtëronte. Ky njeri ishte, në çdo rast, i vrazhdë dhe i hapur.

Anna u ankua se nuk kishte dëgjuar kurrë një fjalë falënderimi nga buzët e tij. Por çfarë falënderimi duhet të thotë një burrë që e trajtoi gruan e tij si një kafshë, duke e ngarkuar me ushqim për kafshët, edhe gjatë shtatzënisë?' Kur Kastanidis nuk e shante Anën, ai e quante atë "majmun" - dhe jo me lojëra apo përkëdhelje. Prandaj, "majmuni" ishte për të një aksesor i tufës, jo shumë i ndryshëm nga një kafshë pune, pranë qenve të tij dhe rreth 1000 dhive.

Anna Dimitriadis-Kruse, vajza e policit gjerman dhe e gruas greke nga Kavalla, një grua me inteligjencë të lartë intelektuale dhe emocionale, me shqetësime artistike, e sjellshme, delikate dhe e kulturuar, u shndërrua me dëshirë në një zgjedhë për hir të bariut dhe vrasësit të saj. Ajo sakrifikoi fillimisht karrierën e saj, zhvillimin e saj personal në shoqërinë e pranuar përgjithësisht dhe në fund jetën e saj. Ndjekja e një kimere "alternative", një fazë më e hershme e evolucionit të qytetërimit njerëzor, e personifikuar në formën e një vetmitari të ashpër dhe të papërpunuar.

Heroi i fantazisë

Anna ishte dashuruar pas kafshëve dhe rrjedhimisht jo vetëm që nuk ishte e trembur, por e mbushur me emocione nga perspektiva për të jetuar pjesën tjetër të jetës së saj në një "njësi blegtorale", duke përmbysur totalisht cilësinë e jetës.

Me sa duket, ajo mendonte se shoqëruesi i saj, do të ishte i mbushur me ndjenja të ngjashme dashurie për kafshët. Megjithatë, për habinë e saj të madhe, ajo dëshmoi vazhdimisht sjelljen abuzive të Kastanides, i cili pa mëshirë dhunonte qentë apo edhe dhitë e tij, si një formë ndëshkimi dhe shembulli për ndonjë sjellje të keqe. Pavarësisht gjithçkaje, Anna shpërfilli shenjat e këqija dhe bashkë me të edhe intuitën instiktive se kushdo që nuk heziton të dhunojë kafshët që e rrethojnë, natyrisht, do t'u bëjë dhunë njerëzve.

Kruse kaloi të paktën tre dimra të pamëshirshëm të ashpër në mal, kryesisht e ngrirë dhe e uritur, pranë burrit të saj zemërthyes, duke jetuar në një kasolle të improvizuar, një strofull për të qenë të saktë, pa asnjë higjienë elementare. Qëndrueshmëria fizike e Anës, plotësisht e pamësuar në kushte të tilla, është qartësisht e denjë për kuriozitet, nëse jo admirim. Por edhe më mbresëlënëse është këmbëngulja e saj për të besuar se ajo jeton në parajsën e dashuruar për natyrën që ka ëndërruar gjithmonë, përkrah një fermeri në moshë të mesme, i cili rrinte pranë saj me rrobat e punës.

Ndoshta vrasësit dhe kamikazit iu deshën jo më shumë se 4 minuta për të vrarë fëmijën, partneren dhe veten e tij. Por ajo që duket krejtësisht e pakuptueshme për rastin e Lekanit është se Anna Dimitriadis-Kruse-s iu deshën 4 vite për të bindur veten se në fakt kishte rënë në dashuri me një fantazi të idealizuar. Malësori ideal dhe bariu i vetmuar, njeriu në thelb i padëmshëm që është plotësisht në harmoni me natyrën etj, ishte projeksioni i saj në një të vërtetë që ishte shumë e ndryshme. Bariu i vërtetë, për fat të keq të Anës, ishte më larg imazhit që kishte krijuar në mendjen e saj.

Në një mënyrë të menduari paradoksale, vetëshkatërruese, vrasësi duket se e ka ndëshkuar zonjën - e cila mund të ketë qenë edhe vajza e tij, pasi Anna ishte rreth gjysmën e moshës së tij, pikërisht sepse i dukej i pafalshëm iluzioni i saj baritor.

Duke vrarë veten, jo me një por me dy të shtëna, autori u çlirua nga tortura e pendimit, ose të paktën nga barra e realizimit të krimit të dyfishtë që kishte kryer. Dhe, në fakt, pikërisht në të njëjtin vend ku, katër vjet më parë dhe ndoshta për habinë e tij të madhe, një grua e re, tërheqëse, plot jetë dhe energji i tregoi këtij bariu të vetmuar se e kishte lakmuar.

Atëherë Kastanidis nuk duhet të ketë besuar në fatin e tij, pasi vetëm me një mrekulli nga qielli një krijesë si Anna mund të binte në dashuri me të dhe me një pasion kaq të çmendur, në fakt, saqë ajo do ta vendoste atë në qendër të jetës.

Natyra e sikletshme dhe nervoz, i paarsimuar (shkollimi i tij ndaloi në një shkollë fillore), vite larg nga gruaja e tij e parë, baba i dy fëmijëve që nuk donin ta shihnin dhe për rrjedhojë një gjysh që nuk i takoi kurrë nipërit e mbesat, përgjithmonë në borxhe, ai nuk ishte në gjendje të menaxhonte me përfitim kafshët dhe produktet blegtorale.

Dashuri e verbër

Anna Dimitriadis-Kruse ra kokë e këmbë në dashuri me këtë njeri. Ajo e takoi atë në vitin 2017 kur po mblidhte materiale për tezën e saj në një universitet gjerman, ku studioi dizajn grafik, fotografi dhe drejtim arti për paketimin e produkteve. Anna mendoi të krijonte një album fotografik me pamje nga përditshmëria e banorëve në fshatin e nënës së saj, Lekani Kavala. Një fshat i ndërtuar nga refugjatë, shumë prej të cilëve - ashtu si gjyshërit e Anës, u larguan nga Pellgu për t'u bërë sërish emigrantë ekonomikë, kryesisht në Gjermani.

Edhe pse në vitin 2017 Anna dinte pak fjalë greqisht, ajo arriti të integrohej lehtësisht në shoqërinë e vogël të Lekanit - fshati ka jo më shumë se rreth 350 banorë të përhershëm. Gjatë rrugës, megjithë izolimin dhe punën e përditshme torturuese në stallë, pranë një burri me fjalor jashtëzakonisht të kufizuar dhe humor për dialog, Anna arriti të mësonte greqisht vetë.

Fakti që Kruse e vizitonte Pellgun gjatë verës gjatë rritjes ishte një faktor kryesor në pranimin e saj më të shpejtë nga banorët. Sigurisht, rolin më vendimtar e luajti personaliteti i gëzuar, miqësor i Anës. Të gjithë ata që kanë folur për të që nga vrasja theksojnë se ajo ishte një vajzë e dashur – duke nënvizuar indirekt kontrastin e plotë të karakterit të saj me Kastanides.

Anna u magjeps nga fshati, njerëzit dhe mjedisi natyror. Ajo besonte se kishte gjetur Tokën e saj të Premtuar, pavarësisht nëse Pellgu, veçanërisht në dimër, kalon në një fazë izolimi dhe letargji të ftohtë absolute. Por Anna ishte në ekstazë, aq sa siç vëren një burim vendas, “ishte çmendur me fshatin, sepse gjithsesi i pëlqente stili alternativ i jetesës, ishte një dashamirëse fanatike e natyrës dhe e kafshëve. Pra, bariu mund të ketë qenë për Anën vetëm një pjesë e pamjes së përgjithshme të ëndrrave që ajo kishte bërë brenda kokës së saj. Në vendin e Kastanidis mund të ishte kushdo, sepse Anna ra në dashuri me “pakon” që gjeti në Lekani. Ajo nuk ra domosdoshmërisht në dashuri me këtë burrë të veçantë. Dhe ky ishte gabimi i saj më i madh, sepse ajo u rrëmbye dhe nuk e pa qartë se kush ishte në të vërtetë Charalambos Kastanidis”.

Martirizmat në mal

Lidhja e dashurisë së Kruses me Kastanidis nisi në janar 2018, pasi ajo kaloi shumë ditë në krah të tij, duke vëzhguar jetën e bariut modern, për të kapur skena karakteristike nga puna e bariut për albumin e saj. Ajo vetë, duke depozituar kallëzimin verën e kaluar, ka rrëfyer aventurën e saj në pellgun e Kavallës, si më poshtë:

“Nga korriku 2018 u vendosa në Basenin e Kavallës, ku bashkëjetoja me partnerin tim. Kur erdha në Lekani, kisha me vete 5000 euro, të cilat i kisha fituar nga puna si grafiste, pa të ardhura të tjera. Shtëpia ku ne jetonim ishte në gjendje të keqe. Kam shpenzuar kohë, mund dhe para për ta bërë atë sa më të përshtatshëm për jetesën tonë. Ne ramë dakord që të vazhdoja punën time online, e cila më paguante mjaft mirë, por ai insistoi që ta ndiqja në stalla dhe ta ndihmoja në aktivitetet e tij blegtorale, pasi ka 1000 dhi dhe nuk ka staf. Për shkak të këmbënguljes së tij, më në fund arrita t'i përkushtohem blegtorisë dhe sigurisht që thuajse e lashë punën, me pasojë humba shumë klientë, pasi për mungesë kohe ishte e pamundur të përmbushja detyrimet e mia profesionale”.

Në të njëjtin dokument të masës së përkohshme ndaj tij, e cila në fund mbeti si një rrëfim i thellë dhe kronikë e kalvarit të saj, Anna Kruse përmend në mënyrë karakteristike: “Të jetosh me të ishte jashtëzakonisht e dhimbshme për mua, që nga dhjetori deri në mars kur dhitë lindin, ishim në mal, nga mëngjesi herët deri në orët e vona të natës dhe me kushte moti shumë të pafavorshme (borë, shi, ngrica) që unë ta ndihmoja, pasi ai nuk kishte punëtorë të tjerë përveç meje. Në ato pak orë që nuk kishim detyrime në stalla, unë kujdesesha për shtëpinë. Gjithë kohën ia kushtova njësisë blegtorale, në mënyrë që ta ndihmoja me punën time për të përballuar vështirësitë e tij financiare, ndërkohë që nuk kisha njohuri për transaksionet e tij financiare. Bashkëjetesa jonë ishte e lirë, pa martesë dhe marrëveshje bashkëjetese. Karakteristikë e indiferencës së tij të plotë ndaj meje është se për 4 vite radhazi nuk më jepte as 1 euro për nevojat e mia personale apo për nevojat e mirëmbajtjes së shtëpisë së tij, si rrjedhojë harxhova 5000 eurot që kisha me vete".

Natyrisht, problemet financiare shkaktuan fërkime mes Kruses dhe Kastanidis. Megjithatë, pavarësisht intensitetit të protestave dhe ankesave të saj, fermeri thjesht e injoroi atë. Duke pretenduar se të gjitha të ardhurat, përfshirë grantet e qeverisë, po u kanalizoheshin kreditorëve, pasi Kastanidis kishte akumuluar borxhe. Për Anën dhe nevojat e saj nuk mbeti as një euro. Dhe, siç u ndodh shpesh çifteve në prag të ndarjes, fëmija erdhi: “Në prill 2021 mbeta shtatzënë”, tregon Anna, “por Kastanidis e përballoi faktin me siklet dhe negativitet. Deri në fund të shtatzënisë sime po punoja shumë, duke mbajtur 20 kg ushqim në kova.

Kjo u bë pas presionit të vazhdueshëm nga ana e tij, pasi ai nuk shqetësohej plotësisht për gjendjen e brishtë të shëndetit tim. Për shkak të këtyre kushteve të pafavorshme që po përjetoja, linda më 19/11/2021, gjashtë javë më herët se koha e parashikuar e lindjes. Pavarësisht kësaj, detyrat ditore dhe orari vazhduan normalisht. Duke mbajtur fëmijën me vete, e ndihmoja partnerin në ushqim, mjeljen e kafshëve, duke e bërë jashtëzakonisht të vështirë për mua të përballem me fëmijën tim të porsalindur”.

Mëmësia veproi si një thirrje zgjimi për Anën.

Ajo u rrëzua përsëri në realitet, duke kuptuar më në fund se të gjithë ata që ishin përpjekur ta largonin nga përkushtimi i jetës baritore përkrah Kastanides kishin të drejtë, para së gjithash nëna e saj, e cila thuhet se nuk i kishte pëlqyer sytë dhëndrit të saj në fillim. Më pas filloi të shkruhet episodi i fundit i dramës: “Situata ishte e padurueshme për mua”, rrëfen Anna në dokumentin e masës së përkohshme.

“E njoftova Kastanidis se duhet t’i jepja prioritet absolut nevojave të foshnjës, gjë që çuditërisht ai nuk e kuptonte. Për shkak të kësaj situate të padurueshme, në fillim të qershorit 2022 u vendosa në shtëpinë e gjyshit tim, i cili gjithashtu banon në Lekani dhe njoftova partnerin tim se po e lija të kujdesej për fëmijën tonë në një mjedis të pastër dhe të qetë. Por tensionet, zënkat dhe kërcënimet nga ana e tij u bënë të përditshme. Jo sepse i mungonte foshnja, apo unë, por sepse humbi ndihmësin e tij të vetëm. Madje ai shkoi aq larg sa më tha se do të mbyste mua dhe foshnjën dhe më pas të vriste veten. Kjo më shkaktoi frikë dhe shqetësim të veçantë, pasi e di që ai ka një pushkë gjuetie në posedim”.

Finalja e tmerrshme

Tani duke e ditur përfundimin e historisë, frazat që Anna i diktoi avokatit - dhe joformalisht këshilltarit të saj personal - janë rrëqethëse. Kastanidis e kishte kërcënuar hapur duke i parashikuar të ardhmen katastrofike. Dhe ajo, në vend që të vraponte menjëherë për t'i shpëtuar kordonit të vdekjes që kishte nisur të formohej rreth saj, preferoi të qëndronte pranë ish-partnerit të saj. Të afërmit dhe miqtë e këshilluan Anën të mos e nënvlerësonte Kastanidin, sepse ai ishte një njeri i aftë për më të keqen. Por ajo, me sa mund të thotë kushdo, vazhdoi të shpresonte se ish-partneri i saj do të tërhiqej, kryesisht për shkak të fëmijës.

Anna kishte aq qëllime të mira sa, në kufi me naivitetin, hodhi poshtë sugjerimin e avokatit të saj që të kërkonte ndihmë financiare nga Kastanides, një lloj "pagese" që fermeri do të paguante për shpenzimet e jetesës së djalit të tij. “Jo, nuk dua t’i shtoj më shumë barrë, sepse e di që është shumë i varfër dhe ka shumë borxhe”, kishte thënë në atë kohë. Anna gjithashtu injoroi ata që u përpoqën ta pengonin atë të takonte Kastanides ballë për ballë, pa praninë e palëve të treta -.

Ajo që dëshmoi mjeku ligjor pas asaj që ndodhi mëngjesin e 30 shtatorit ishte e tmerrshme. Siç tha ai i tronditur për mediat, pas dhjetëra autopsive të viktimave të vrasjeve, shumë prej të cilave ishin thjesht çnjerëzore, ai kurrë më parë nuk kishte parë një foshnjë të qëlluar. Babai i tij, siç e kishte planifikuar, e vrau i pari, nga pas, me fishekë të llojit që gjuetarët përdorin për zogjtë.

“Fëmija ka një hyrje në shpatullën e majtë dhe një portë daljeje në pjesën e poshtme të barkut të djathtë. U shkaktua këputje e mushkërive dhe mëlçisë. Vdekja e fëmijës ishte e menjëhershme. Ashtu si dhe nëna e tij”, është raporti tipik, shkencor, por makabër i papërshkrueshëm i mjekut.

Vëzhguesi i jashtëm lihet të paraqesë skenën: fermeri 56-vjeçar vret fëmijën e tij, Anna bërtet, ndërsa tronditja dhe tmerri e mbytin, ajo bën një përpjekje të dëshpëruar për të vrapuar, por ai tërheq këmbëzën. përsëri.

Sa hap e mbyll sytë, ish-partnerja dhe asistentja e tij 31-vjeçare është në tokë e mbuluar me gjak. Kastanidis rimbush armën dhe vret veten - megjithëse iu desh të qëllonte dy herë veten, herën e dytë vendosi tytën në gojë duke qëlluar një fishek, në mënyrë që të ishte i sigurt se nuk do të kishte shpëtim. /Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH