Showbiz

"Forbes 400", Donald Trump mbetet jashtë listës së më të pasurve në SHBA, e rrëzoi "Truth Social"

Shkruar nga Liberale
"Forbes 400", Donald Trump mbetet jashtë listës së

Ish- presidenti i SHBA-ve, Donald Trump zbret nga froni. Drejtuesit e revistës “Forbes” e kanë zhvendosur atë nga lista vjetore e 400 njerëzve më të pasur në SHBA.

Sipas njoftimit përkatës të revistës amerikane, për 300 milionë dollarë Trump humbi vendin në “Forbes 400”. Që kur u largua nga Shtëpia e Bardhë, manjati amerikan ka humbur shumë para , megjithatë, pasuria e tij shkon në një shumë jo të vogël prej 2.6 miliardë dollarësh. Emri i Trump nuk përfshihet në listën e Forbes të 400 amerikanëve më të pasur për herë të dytë në vitet e fundit , njoftoi dje revista amerikane teksa po zhvillohej gjyqi i tij për mashtrim në Nju Jork.

“Donald Trump nuk është më mjaft i pasur për klubin më ekskluziv në vend”, nënvizohet në njoftimin përkatës të “Forbes” teksa shton më tej: “Me një pasuri të vlerësuar në 2.6 miliardë dollarë, ka 300 milionë dollarë më pak se pragu për t'u bashkuar me renditjen e revistës Forbes të 400 njerëzve më të pasur në SHBA. Trump është i fiksuar pas gënjeshtrave ndaj gazetarëve në përpjekje për t'u ngjitur më lart në listë."

Sipas revistës amerikane, humbja totale e parave të tij në një vit, në vlerën 600 milionë dollarë, ishte kryesisht për shkak të rënies së vlerës së aksioneve të "Truth Social ", platformës së rrjeteve sociale që ai krijoi pasi u përjashtua nga Twitter dhe Facebook për shkak të sulmit të 6 janarit që orkestroi në Kongresin Amerikan. Për më tepër, pasuria e paluajtshme e Trump, mbi të cilën ai ndërtoi emrin e tij përpara se të hynte në politikë në 2015, ka marrë një goditje.

"Ka një pikë të ndritshme në portofolin e Trump," shtoi revista. "Ndërsa më pak njerëz kalojnë kohë në zyrë, më shumë po luajnë golf." " Biznesi i fushave të golfit të Trump po lulëzon," thekson Forbes, duke shtuar se kjo po ndodh ndërsa demokrati Joe Biden është në Shtëpinë e Bardhë.

77-vjeçari Trump është lënë jashtë listës së Forbes në të kaluarën. Për herë të parë në vitin 1990, kur perandoria e tij e pasurive të paluajtshme po përpiqej të mbijetonte. Emri i tij u hoq gjithashtu nga lista e revistës 2021 në vazhdën e presidencës së tij kaotike dhe në mes të pandemisë Covid. Emri i tij bëri një kthim të fuqishëm në listën e revistës amerikane për vitin 2022. “Mos bëni gabim”, thanë redaktorët e revistës në atë kohë: “Trump është jashtëzakonisht i pasur”.

“Zoti Tesla”, Elon Musk, mbetet njeriu më i pasur në Amerikë , për të dytin vit radhazi me një pasuri prej 251 miliardë dollarësh, 90 miliardë dollarë më shumë se i dyti, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, i cili ka një pasuri që arrin në 161 miliardë dollarë.

Nëntë nga 20 më të pasurit në listë kanë pasuri prej të paktën 100 miliardë dollarësh ose më shumë. Vlera minimale neto e nevojshme për të qenë në top 20 është tani 38.9 miliardë dollarë, nga 37 miliardë dollarë një vit më parë.

10 amerikanët më të pasur, të cilët dallohen në listën "Forbes 400" për vitin 2023 janë:

1. Elon Musk, me vlerë: 251 miliardë dollarë

2. Jeff Bezos, me vlerë: 161 miliardë dollarë

3. Larry Ellison, me vlerë: 158 miliardë dollarë

4. Warren Buffett me një pasuri prej 121 miliardë dollarësh

5. Larry Page, me një pasuri prej 114 miliardë dollarësh

6. Bill Gates me një pasuri prej 111 miliardë dollarësh

7. Sergey Brin me një pasuri prej 110 miliardë dollarësh

8. Mark Zuckerberg me një pasuri prej 106 miliardë dollarësh

9. Steve Ballmer me një pasuri prej 101 miliardë dollarësh

10. Michael Bloomberg me një pasuri prej 96.3 miliardë dollarë/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH