Aktualitet

Flet përfaqësuesja e Timak, për prodhimin e makina në Shqipëri

Shkruar nga Liberale
Flet përfaqësuesja e Timak, për prodhimin e makina në

Prodhuesi shqiptar i strukturave të automjeteve Timak do të nisë prodhimin e tyre.

“Do të fillojmë me prodhimin e një super makine dhe më pas një makinë elektrike të qytetit”, tha përmes telefonit për SeeNews, CEO e Timak, Arjeta Puca.

Prototipi i makinës me performancë të lartë do të prezantohet brenda një viti dhe prodhimi do të fillojë më pas. Projekti është një partneritet publik-privat mes qeverisë shqiptare dhe Timak-ut, tha më herët kryeministri Edi Rama.

E themeluar në vitin 2016, Timak fokusohet në prodhimin, konvertimin dhe instalimin e superstrukturave të automjeteve të ndryshme, si autoambulanca, zjarrfikëse, cisterna uji, automjete për mirëmbajtjen e rrugëve dimërore dhe verore, makina për pastrimin e ujërave të zeza, drejtues shtyllash, zgjidhje kamionësh të lëvizshëm dhe konvertime të tjera të ngjashme. Sipas faqes së saj të internetit, kjo kompani ka zyra në Bullgari, Maqedoninë e Veriut, Kosovë, Turqi dhe Mal të Zi.

Në maj 2022, Timak trajtoi konvertimin e njëmbëdhjetë ambulancave të urdhëruara nga OKB-ja, të cilat u dërguan në Ukrainë, tha kompania më herët.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH