Globi

Aplikacione dhe teste/ Si po planifikon Evropa hapjen pas epidemisë

Shkruar nga Liberale
Aplikacione dhe teste/ Si po planifikon Evropa hapjen pas epidemisë

Ndërsa Britania dhe Amerika fillojnë të hartojnë plane për jetën pas bllokimit, ata mund të gjejnë frymëzim nga vendet evropiane ku kriza e koronavirusit tashmë ka treguar shenja të pikut. Austria sot u bë vendi i parë që vendosi plane të hollësishme për përfundimin e mbylljes, me dyqane të vogla që rihapen më 14 prill dhe ato më të mëdha më 1 maj.

Danimarka gjithashtu planifikon të fillojë heqjen e kufizimeve pas Pashkës, por dëshiron që njerëzit të “punojnë në një mënyrë tjetër” për të shmangur grumbullimin në trena dhe autobusë.

Ndërkohë, Gjermania është e gatshme të rihapë shkollat ​​në baza rajonale dhe të lejojë një numër të kufizuar njerëzish në restorante nëse shkalla e infeksionit mbetet mjaft e ulët.

Në Itali, e cila gjendet e izoluar për një periudhë më të gjatë se çdo vend tjetër evropian, zyrtarët po flasin për një ‘fazë të dytë’ ku shoqëria mëson të ‘jetojë me virusin’ duke veshur maska ​​dhe duke bërë më shumë teste.

Italia dhe Gjermania janë ndër vendet që po shikojnë mundësinë e “telefonave inteligjentë”, të cilat mund t’i lejojnë ata të masin shpërthimet e reja pa i dërguar të gjithë nëpër shtëpi.

Të gjitha këto vende, së bashku me Spanjën, kanë parë shenja të përmirësimit në shifrat e tyre të fundit, të cilat ofrojnë shpresë se kriza ka kaluar kulmin e saj. Ai moment mbetet akoma për të ardhur për Britaninë dhe Amerikën, të cilat po përjetojnë një javë më të vështirë, shkruan “Mail“.

Sidoqoftë, zyrtarët shëndetësorë në të gjithë Evropën paralajmërojnë se jeta nuk mund të kthehet ‘nga 0 në 100’ menjëherë dhe shumë masa bllokimi do të qëndrojnë në vend për disa javë të tjera të paktën.

Spanja planifikon më shumë teste dhe një rikthim të pjesshëm në punë

35.032 raste të konfirmuara me koronavirus dhe 13.055 vdekje

Spanja ka mbyllur njerëzit nëpër shtëpi që prej datës 14 mars, ndërsa lufton me një nga shpërthimet më të këqija në botë, me shifra tani më të larta se në Ital. Sidoqoftë, shkalla e infeksioneve të reja ka rënë në një rekord të ulët, duke ofruar shpresë se masat po funksionojnë.

Kryeministri Pedro Sanchez ka thënë se disa kufizime ekonomike mund të hiqen pas Pashkës, duke lejuar disa kategori që të kthehen në punë.

Sidoqoftë, dyqanet, baret dhe restorantet do të qëndrojnë të mbyllura dhe shumë masa bllokimi ka të ngjarë të zgjasin përtej afatit të tyre aktual të 26 prillit.

Nadia Calvino, ministri i ekonomisë në qeverinë e Sanchez, i tha “El Pais” se ministrat kanë filluar të diskutojnë një rrugëdalje nga bllokimi.

‘Ne do të duhet të vendosim masa dhe kushte që minimizojnë rrezikun e një infektimi të zgjatur, i cili do të na lejojë të mbajmë virusin në gji. Nuk mund të jetë një proces që ndryshon nga 0 deri 100 brenda një dite”, tha ajo.

Calvino nuk pranoi të përgjigjet nëse punëtorët do të duhej të kthehen në punë të veshur me maska dhe doreza.

Qeveria thotë se një milion tamponë testimi duhej të mbërrinin në Spanjë të dielën dhe të hënën, dhe do të vepronin si “ekzaminim i shpejtë” në vende të tilla si spitalet dhe shtëpitë e pleqve.

Austria do të rihapë dyqanet, por do t’i mbajë të ndaluara tubimet publike

Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz u bë sot lideri i parë evropian që dha data specifike për përfundimin e masave të bllokimit.

Kurz tha se qëllimi ishte të linte dyqanet më të vogla të rihapeshin sa më shpejt më 14 prill, me hapjen më të madhe të atyre dhe qendrave tregtare në 1 maj nëse gjithçka shkon mirë.

“Qëllimi është që nga 14 prilli … dyqanet më të vogla deri në një madhësi prej 400 metra katrorë, si dhe dyqanet e pajisjeve të kopshtit, në kushte të rrepta sigurie,” tha Kurz në një konferencë për shtyp.

Konsumatorëve do t’u kërkohet të mbajnë maska ​​kur dyqanet të rihapen, duke zgjatur një kërkesë e cila tashmë vlen për supermarkete. Maska gjithashtu do të jetë e detyrueshme në transportin publik.

Hotelet dhe restorantet mund të fillojnë të rihapen në mes të majit, me një vendim më vonë këtë muaj. Shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura deri në mes të majit dhe tubimet publike do të qëndrojnë të ndaluara deri në fund të qershorit", tha Kurz.

Ministria e Shëndetësisë e Austrisë thotë se shkalla e infeksioneve të reja ka rënë ndjeshëm, dhe Kurz dëshiron të “kthehet gradualisht dhe me kujdes në normalitet pas Pashkës” për sa kohë që “ne të gjithë mbetemi të disiplinuar gjatë javës së Pashkëve”.

Nëse numrat përkeqësohen përsëri, qeveria “gjithmonë ka mundësinë të shtyp frenën e urgjencës” dhe të rivendosë kufizimet, tha ai.

Italia planifikon të ‘jetojë me virusin’ duke përdorur më shumë maska dhe spitale të dedikuar

128.948 raste të konfirmuara, 15.887 vdekje

Italia po flet hapur për një ‘fazë të dytë’ në të cilën shoqëria do të duhet të ‘krijojë kushtet për të jetuar me virusin’ derisa të zhvillohet një vaksinë. Ministri i shëndetësisë Roberto Speranza thotë se më shumë testime dhe një sistem shëndetësor lokal i mprehtë do të ishte i nevojshëm për të lejuar një lehtësim të bllokimit.

Ai tha se distanca sociale do të duhet të mbetet në vend, me përdorim më të gjerë të pajisjeve mbrojtëse personale siç janë maskat për fytyrën.

Italia regjistroi 969 vdekje në një ditë më 27 mars, por shifra ka rënë që nga ajo kohë.

Testimi dhe ‘gjurmimi i kontaktit’ do të zgjerohen, duke përfshirë përdorimin e aplikacioneve në smartphone, në mënyrë që të përmbajnë shpërthime të reja.

Do të ngrihet gjithashtu një rrjet spitalesh të cilat janë dedikuar posaçërisht për pacientët me virus, pasi mjekët në repartet ekzistuese duhet të marrin vendime për jetën ose vdekjen për qasjen në kujdesin intensiv.

“Ka muaj të vështira përpara. Detyra jonë është të krijojmë kushte për të jetuar me virusin, ‘të paktën derisa të zhvillohet një vaksinë”, tha ministri i shëndetësisë për gazetën La Repubblica.

Bllokimi kombëtar, duke kufizuar rreptësisht lëvizjet e njerëzve dhe ngrirjen e të gjithë veprimtarisë ekonomike jo thelbësore, do të zgjasë zyrtarisht deri në të paktën 13 prill, por pritet që të zgjerohet.

Gjermania planifikon të hap shkolla, dyqane dhe restorante nëse shkalla e infeksionit mbetet e ulët

95,391 raste dhe 1,434 të vdekur

Gjermania ka përcaktuar planet për të hequr kufizimet për aq kohë sa shkalla e infeksionit mbetet nën 1. Kjo do të thotë se çdo pacient mesatarisht infekton më pak se një person tjetër.

Nëse kjo arrihet, shkollat mund të rihapen në baza rajonale, dyqanet mund të hapnin dyert dhe restorantet mund të hapeshin me një kufi në numrin e njerëzve në dhoma të mbyllura.

Planet janë të përcaktuara në një dokument të Ministrisë së Brendshme, i cili gjithashtu thotë se maskat mund të bëhen të detyrueshme në çdo ndërtesë publike ose në trena dhe autobusë.

Ministria njoftoi sot edhe planet për t’i vendosur të gjithë udhëtarët e mbërritur në karantinë për 14 ditë.

Gjermania është gjithashtu midis vendeve që sugjerojnë që testet e antitrupave mund të sinjalizojnë një rrugëdalje nga bllokimi, duke lejuar njerëzit me imunitet të largohen nga shtëpia.

Këto të ashtuquajtura ‘pasaporta imuniteti’ mund të lejojnë njerëzit të kthehen në punë dhe të udhëtojnë nëpër Gjermani pa frikë se do të përhapin virusin.

Christian Drosten, drejtuesi i virologjisë në spitalin Charite të Berlinit, thotë se testet mund të lehtësojnë furnizimin me pajisje mjekësore, sepse mjekët që janë imunë do të kishin nevojë për më pak pajisje mbrojtëse. “Këto teste janë mënyra e vetme praktike për t’i kthyer gjërat në normalitet,” i tha ai NDR-së së fundmi.

Ministrat po studiojnë gjithashtu Korenë e Jugut si një model për mënyrën e përdorimit të gjurmimit të smartphone, megjithë ligjet e ashpra të privatësisë në Gjermani ku mbikëqyrja është një subjekt i ndjeshëm.

Një institut gjerman po zhvillon një aplikacion që do të mundësonte që afërsia dhe kohëzgjatja e kontakteve midis njerëzve të ruhen për dy javë në telefona në mënyrë anonime dhe pa përdorimin e të dhënave për vendndodhjen.

Kancelarja Angela Merkel ka thënë se do të rekomandojë përdorimin e aplikacioneve për ndjekjen nëse testet mbi to rezultojnë të suksesshme.

Franca thotë se bllokimi nuk mund të ndodhë ‘me një lëvizje dhe për të gjithë’

70.478 raste, 8.078 vdekje

Franca duket më pak afër përfundimit të bllokimit, me shifrat që përmirësohen më pak se në Itali apo Spanjë.

Zëvendës Ministri i Brendshëm Laurent Nunez ka paralajmëruar se ‘fundi i mbylljes nuk është vendosur ende dhe nuk është përcaktuar një afat”.

“Unë ju kujtoj rregullin … një person del vetëm kur është rreptësisht e nevojshme,” tha ai.

I pyetur për këtë temë javën e kaluar, kryeministri Edouard Philippe paralajmëroi se bllokimi nuk mund të hiqej menjëherë.

Ka të ngjarë që ne nuk po shkojmë drejt një hapjeje të përgjithshme në të njëjtën kohë dhe për të gjithë,” i tha ai Parlamentit me lidhje video.

Philippe tha që qeveria po ‘lufton orë për orë’ për të shmangur mungesat e barnave thelbësore të përdorura për t’i mbajtur pacientët të gjallë në kujdesin intensiv, shkruan Daily Mail.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH