Showbiz

Elon Musk zbulon produktin që do të vlejë më shumë se kompania e tij

Shkruar nga Liberale

Ju pëlqen apo jo, robotët humanoidë janë këtu. Optimus, një robot i ngjashëm me njeriun, i mundësuar nga AI, është projekti më i fundit i Elon Musk, për të cilin ai këmbëngul se do të vlejë më shumë se biznesi aktual i automjeteve të Tesla-s.

Musk e zbuloi konceptin për Optimus (pseudonimi për atë që quhet ndryshe Tesla Bot) në gushtin e vitit 2021. Por javën e kaluar, duke bërë një analizë të tremujorit të fundit, Musk tha se ishte "i befasuar që njerëzit nuk e kuptuan madhësinë e programit të robotëve Optimus", duke thënë se ai kurrë nuk ishte ndjerë më optimist për të ardhmen e Teslës, sesa ishte tani.

"Rëndësia e Optimus do të bëhet e dukshme në vitet e ardhshme," tha Musk. “Ata që janë mendjemprehtë ose dëgjojnë me kujdes, do të kuptojnë se Optimus në fund të fundit do të vlejë më shumë se biznesi i makinave. Ky është besimi im i fortë.”

Ky robot i gjatë 1.72 cm i gjatë dhe me peshë 57 kg, Optimus do të jetë në gjendje të shohë "sy për sy" me shumë njerëz të rritur. Optimus (fatmirësisht) nuk do të ketë fytyrë njeriu; në vend të kësaj koka e tij do të shfaqë një ekran, megjithëse ekrani mund të përfundojë duke shfaqur një fytyrë dydimensionale nëse Tesla e zgjedh këtë.

Lidhjet kryesore të Optimus (si gjunjët, bërrylat dhe gishtat e tij), përbëhen nga 40 aktivizues elektromekanikë dhe gjithashtu do të ulet në të njëjtën lartësi me një të rritur mesatar.

Sipas njoftimit origjinal të Musk, roboti i Tesla-s po projektohet me qëllimin për të kryer “detyra të rrezikshme, të përsëritura, të mërzitshme”, siç ishte shkuarja në dyqan dhe marrja e sendeve ushqimore. Optimus gjithashtu ka të ngjarë të gjejë veten në objektet prodhuese të Tesla, ku do t'i caktohen përgjegjësi më të zakonshme të montimit.

Optimus do të përdorë kompjuterin ekzistues plotësisht vetëdrejtues të Tesla-s, disa kamera dhe një rrjet nervor për të perceptuar dhe për t'iu përgjigjur botës përreth.

Optimus mund të jetë fizikisht i fortë, por shpejtësia nuk do të jetë një nga pikat e tij të forta. Roboti do të jetë në gjendje të ngrejë 150 paund dhe të mbajë 45 paund, por do të jetë në gjendje të lëvizë vetëm me pesë milje në orë.

Nëse jeni të shqetësuar për marrjen e një roboti të mundshëm humanoid, jini të sigurt: Musk thotë "ju mund të ikni nga [Optimus] dhe ka shumë të ngjarë ta mposhtni atë", pjesa "më e mundshme" për të cilën ne nuk jemi aspak të shqetësuar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH