Globi

Edhe LinkedIn në krizë, shkurton mbi 700 vende pune dhe anulon aplikacionin kinez

Shkruar nga Liberale
Edhe LinkedIn në krizë, shkurton mbi 700 vende pune dhe anulon

LinkedIn, rrjeti i mediave sociale në pronësi të Microsoft Corp (MSFT.O) që përqendrohet te profesionistët e biznesit, tha të hënën se do të shkurtojë 716 vende pune për shkak të luhatjeve të kërkesës, ndërkohë që do të mbyllë gjithashtu aplikacionin e tij për punë të fokusuar në Kinë.

LinkedIn, i cili ka 20,000 punonjës, ka rritur të ardhurat çdo tremujor gjatë vitit të kaluar, por i bashkohet kompanive të tjera të mëdha të teknologjisë në pushimin nga puna të punëtorëve në mes të një perspektive të dobësimit të ekonomisë globale.

Në gjashtë muajt e fundit, më shumë se 270,000 vende pune teknologjike në nivel global janë shkurtuar, sipas Layoffs.fyi, e cila ka ndjekur pasojat.

LinkedIn fiton para përmes shitjeve të reklamave dhe gjithashtu duke tarifuar për abonime për profesionistët e rekrutimit dhe shitjes që përdorin rrjetin për të gjetur perspektivë.

Në një letër drejtuar punonjësve, CEO i LinkedIn Ryan Roslansky tha se masa për të shkurtuar rolet në ekipet e shitjeve, operacioneve dhe mbështetjes kishte për qëllim thjeshtimin e operacioneve të kompanisë dhe do të hiqte shtresat për të ndihmuar në marrjen e vendimeve më të shpejta.

"Me tregun dhe kërkesën e klientëve që luhaten më shumë, dhe për t'iu shërbyer tregjeve në zhvillim dhe në rritje në mënyrë më efektive, ne po zgjerojmë përdorimin e shitësve," shkroi Roslansky.

Një zëdhënës i LinkedIn tha se shitësit ishin "partnerë të jashtëm" të cilët do të merrnin punë të reja dhe ekzistuese.

Roslansky tha gjithashtu në letër se ndryshimet do të rezultojnë në krijimin e 250 vendeve të reja të punës. Zëdhënësi tha se punonjësit e prekur nga shkurtimet do të kenë të drejtë të aplikojnë për ato role.

LinkedIn tha gjithashtu se po eliminonte aplikacionin për punë në Kinë pasi vendosi në vitin 2021 të tërhiqej kryesisht nga vendi, duke përmendur një mjedis "sfidues". Aplikacioni i mbetur në Kinë, i quajtur InCareers, do të hiqet gradualisht deri më 9 gusht, tha LinkedIn.

“Pavarësisht progresit tonë fillestar, InCareer u përball me konkurrencë të ashpër dhe një klimë sfiduese makroekonomike, e cila në fund na çoi në vendimin për të ndërprerë shërbimin”, u tha kompania përdoruesve të faqes në internet.

LinkedIn do të mbajë një prani në Kinë për të ndihmuar kompanitë që operojnë atje për të punësuar dhe trajnuar punonjës jashtë vendit, tha zëdhënësi i kompanisë.

Në sektorin e teknologjisë, kompanitë e mëdha kanë llogaritur pjesën më të madhe të pushimeve nga puna të fundit, duke përfshirë 27,000 në Amazon.com Inc (AMZN.O), më e shumta në historinë e saj.

Pronari i Facebook, Meta Platforms Inc (META.O) hodhi 21,000 dhe mëma e Google Alphabet Inc (GOOGL.O) ka pushuar nga puna 12,000.

Përpara njoftimit të LinkedIn, 5000 vende pune në teknologji ishin eliminuar vetëm në maj, sipas Layoffs.fyi.

Microsoft, i cili bleu LinkedIn për rreth 26 miliardë dollarë në 2016, ka njoftuar rreth 10,000 shkurtime të vendeve të punës në muajt e fundit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH