Aktualitet

Dalin pamjet e momentit fatal në Venecia, autobusi rrëzohet nga ura dhe shpërthen në flakë, duke vrarë 21 persona

Shkruar nga Liberale
Dalin pamjet e momentit fatal në Venecia, autobusi rrëzohet nga ura

Pamjet tronditëse të CCTV-së kanë treguar momentin fatal që një autobus turistik depërtoi në një parmak dhe u rrëzua 30 metra nga një urë  - duke vrarë 21 persona, përfshirë fëmijë dhe turistë të huaj, në një aksident tmerri në Venecia.

Hetuesit besojnë se shoferi – i identifikuar si italiani 40-vjeçar Alberto Rizzotto – kishte pësuar një  sëmundje të papritur, duke bërë që automjeti elektrik të dalë nga rruga.

https://videos.dailymail.co.uk/preview/mol/2023/10/04/218578410883269708/636x382_MP4_218578410883269708.mp4

Videoja tregon se autobusi ndodhej në autostradën e ngarkuar kur u rrëzua, duke bërë që bateritë e autobusit të marrin flakë rreth orës 19:45.

Deri të mërkurën në mëngjes, 19 trupa ishin nxjerrë nga rrënojat, ndërsa dy persona të tjerë vdiqën në spital. Agjencia italiane e lajmeve ANSA, duke cituar shërbimet e urgjencës, tha se një foshnjë dhe një 12-vjeçare mbetën të vdekur në aksident. Zyrtarët kanë thënë se 18 persona janë plagosur, pesë prej të cilëve janë në gjendje kritike.

Për mrekulli, raportet italiane thanë se një tjetër foshnjë e porsalindur i mbijetoi përplasjes. Zjarrfikësit mësohet se e kanë gjetur të përqafuar në krahët e prindit të tij. Raportohet se ka shpëtuar edhe një vajzë katërvjeçare, por ka pësuar djegie të thella.

Hetuesit po analizojnjë pamjet nga kamerat e trafikut aty pranë, të cilat kapën përplasjen për të përcaktuar shkakun e asaj që është përshkruar nga kryebashkiaku i Venecias si një 'tragjedi e madhe'. /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH