Aktualitet

Burg përjetë shqiptarit që vrau kolegun në vendin e punës në fabrikën e General Motors

Shkruar nga Liberale

Një shqiptar, i arrestuar për rrahjen fatale të një kolegu vitin e kaluar në fabrikën e montimit të General Motors në Orion Township, është dënuar me burgim të përjetshëm.

Astrit Gjon Bushi, 49 vjeç, u dënua të enjten në gjykatën e qarkut Oakland. Një juri e dënoi atë për vrasje të shkallës së parë në mars, sipas të dhënave të gjykatës, për vdekjen e Gregory Lanier Robertson, 49 vjeç, nga Pontiac, në gusht 2022.

Hetuesit thanë se Bushi, i cili është nga Shqipëria, dhe Robertson, ishin bashkëpunëtorë në fabrikë. Të dy ishin të punësuar në një shërbim pastrimi të kontraktuar nga General Motors.

Zëvendësit e Sherifit të Qarkut Oakland u thirrën në fabrikë rreth orës 1:40 të mëngjesit më 11 gusht 2022, për një raport për një grindje që rezultoi në një person të plagosur.

Ata e gjetën Robertson pa ndjenja dhe të gjakosur. Pavarësisht se provuan masa për shpëtimin e jetës, nuk arritën ta përmendnin atë. Ata e konstatuan vdekjen në vendngjarje.

Policia e gjeti Bushin duke qëndruar në zonën e bankës së ngarkimit të uzinës pranë trupit të Robertson dhe e arrestuan.

[caption id="attachment_1345204" align="alignnone" width="660"] Viktima[/caption]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH