Aktualitet

Burg për bandën e Laert Haxhiut, mes tyre dhe Artan Tafani, "zbërtheu" 6 vrasjet e bujshme me pagesë në vend

Shkruar nga Liberale
Burg për bandën e Laert Haxhiut, mes tyre dhe Artan Tafani,

Gjykata ka lënë në burg të arrestuarit si pjesë e bandës së Laert Haxhiut. Grupi ka dalë sot para Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan për seancën e vlerësimit të masës së arrestit.

Trupi gjykues ka pranuar kërkesën e prokurorisë duke konfirmuar masën “arrest me burg” për shtetasit e arrestuar: Artan Tafani, Laert Haxhiu, Lulzim Spahia, Ligor Romacka, Erisjano Abedini, Marglen Topuzi, Idriz Manej, Bujar Abedini, Enriko Xhahysa, Bledar Berberi dhe Klea Gjata. Theksojmë se falë megaoperacionit “Never Forget” , Policia arrestoi 11 persona dhe shpalli në kërkim 4 të tjerë. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku tha se po procedohet lidhur me ekstradimin e Laert Haxhiut i cili ndodhet në burg në Greqi. Artan Tafani, i cili është kthyer si bashkëpunëtor i prokororisë, me dëshmitë e tij zbardhi vrasjet më të bujshme me pagesë në vend, për llogari të grupit të Laert Haxhiut. I penduari i drejtësisë, pra Tafani zbardhi disa nga vrasjet e kryera në Elbasan, Korçë, Lushnje, Tepelenë dhe Greqi. Ai tregoi për vrasjen e Alban Semakut, Çajup Selimit, Albi Bashaliut, Fridmand Xhaferrajt, Lulzim Qorrit dhe Dikens Halilit, duke thënë se Haxhiu ka paguar për disa nga vrasjet Bledar Berberin, Mariglen Topuzin dhe Firdeus Berberin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH