Bota

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes: SHBA nuk beson se Izraeli po kryen gjenocid në Gaza

Shkruar nga Liberale

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes: SHBA nuk beson se Izraeli po kryen gjenocid
Shefi i mbrojtjes amerikane, Lloyd Austin, ka deklaruar se SHBA-ja nuk beson se Izraeli po kryen gjenocid në Rripin e Gazës.

“Ne nuk kemi asnjë provë të shkaktimit të gjenocidit”, tha Austin në një seancë dëgjimore në Senatin e SHBA-së mbi kërkesën buxhetore të Pentagonit.

Sekretari Austin përsëriti se SHBA-ja është e përkushtuar të ndihmojë Izraelin në mbrojtjen e territorit dhe popullit të tij duke ofruar ndihmë të sigurisë.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në territorin palestinez që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi i rezistencës palestineze Hamas.

Që atëherë janë vrarë më shumë se 33.200 palestinezë dhe rreth 76 mijë të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet e gjenocidit dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Poll
SHQIPENGLISH