Bota

Katari: Hamasi ka marrë ilaçe për pengjet në Rripin e Gazës

Shkruar nga Liberale

Katari: Hamasi ka marrë ilaçe për pengjet në Rripin e

Hamasi ka konfirmuar se ka marrë një ngarkesë droge dhe tashmë ka filluar shpërndarjen e tyre tek pengjet që po mban në Rripin e Gazës, tha ministria e jashtme e Katarit.

Falë ndërmjetësimit të Katarit dhe Francës, muajin e kaluar u arrit një marrëveshje për dërgimin urgjent të barnave të nevojshme për pengjet e Hamasit në këmbim të ndihmës humanitare, përfshirë ilaçet, të destinuara për popullatën civile në Rripin e Gazës.

“Katari është konfirmuar si ndërmjetës në marrëveshjen, e cila përfshin hyrjen e barnave dhe dërgimin e ndihmave humanitare për civilët në Rripin e Gazës, veçanërisht në zonat më të prekura dhe të dëmtuara, në këmbim të dërgesës së barnave të nevojshme për pengjet që mbeten në enklavën palestineze“, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit, Majid al-Ansari.

Poll
SHQIPENGLISH