Globi

Video prekëse, shimpanzeja në kopshtin zoologjik të Valencias mban fëmijën e saj të vdekur për muaj të tërë

Shkruar nga Liberale
Video prekëse, shimpanzeja në kopshtin zoologjik të Valencias

'Natalia' humbi fëmijën e saj kur i vogli ishte vetëm disa ditësh. Ajo nuk ka mundur të ndahet me të që atëherë. 

Vizitorët në kopshtin zoologjik Bioparc në qytetin e Valencias, Spanjë, janë përballur me një pamje jashtëzakonisht prekëse për tre muajt e fundit: një shimpanze duke vajtuar fëmijën e saj të vdekur dhe duke e mbajtur atë në krahë.

“Natalia” humbi fëmijën e saj kur ishte vetëm pak ditë. Që atëherë ajo duket se nuk mund të ndahet prej saj.

Shiko Videon:

“Kjo sjellje është vërejtur më parë te shimpanzetë, jo vetëm në kopshtet zoologjike, por edhe në të egra”, tha për Reuters Miguel Casares, kreu i Bioparc.

Ashtu si njerëzit, shimpanzetë mund të vajtojnë të dashurit e tyre, por ajo që është e pazakontë është një zi kaq intensive dhe e zgjatur.

Megjithatë, Casares thotë se vajtimi i Natalias duhet të respektohet njësoj siç është me njerëzit: "Vizitorët tanë, të cilët fillimisht janë tronditur nga pamja e një foshnje shimpanzeje të ngordhur, e kuptojnë pasi t'u shpjegojmë atyre pse e lamë dhe pse e mbajmë poshtë. monitorimi”.

Natalia kishte humbur edhe një fëmijë në vitin 2018 dhe për këtë arsye ajo tani po vëzhgohet nga afër.

Shimpanzetë janë ndër primatët më të rrezikuar në Afrikë, ku popullsia e tyre prej 100,000 deri në 200,000 vuan nga gjuetia pa leje, humbja e habitatit dhe sëmundjet. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH