Globi

Lufta mes Izraelit dhe Hamasit/ 23,469 të vdekur në Gaza, mbi 59,000 të plagosur

Shkruar nga Liberale

Lufta mes Izraelit dhe Hamasit/ 23,469 të vdekur në Gaza, mbi 59,000

Të paktën 23,469 palestinezë janë vrarë dhe 59,604 janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori, njoftoi sot ministria e shëndetësisë e enklavës palestineze.

Izraeli ka nisur një ofensivë tokësore, ajrore dhe detare në Rripin e Gazës në përgjigje të sulmit të 7 tetorit në jug të Izraelit nga Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Nga ofensiva izraelite në Gazë, ku jetojnë 2.3 milionë banorë, shumica e banorëve janë larguar dhe ndërtesat janë shndërruar në gërmadha.

Popullsia atje po përballet me mungesë të ushqimit, ujit dhe ilaçeve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH