Globi

Komandanti i lartë i Hezbollahut "Eliminohet" në sulm në Liban

Shkruar nga Liberale

Komandanti i lartë i Hezbollahut "Eliminohet" në sulm

KomandantI i Forcave Radwan të Hezbollahut, Ali Muhammad Aldbas u vra dje sipas një sulmi të organizuar nga IDF në Liban, kështu shprehen sulmuesit.

Sipas mediave të huaja, edhe zëvendësi i tij, Ibrahim Issa, u vra gjithashtu në sulmin në Nabatieh, tha Izraeli këtë pasdite.

Media Ushtarake e Hezbollahut kanë shpërndarë ato që ata pretendojnë se janë foto të burrave në internet.

Sipas IDF: “Aldbas ishte ndër ata që drejtuan sulmin terrorist në kryqëzimin Megiddo në Izrael në mars 2023.

Ai udhëhoqi, planifikoi dhe kreu aktivitete terroriste ndaj shtetit të Izraelit, veçanërisht gjatë kësaj lufte.

Një deklaratë dha gjithashtu detaje mbi sulmet e mëtejshme në Liban sot.

“Sot, avionët luftarakë të IDF-së goditën një strukturë ushtarake të Hezbollahut në zonën e Blida dhe një strukturë shtesë ushtarake të Hezbollahut në zonën e Maroun al-Ras.”

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH