Globi

Iu kthye në makth, banorët kapin krokodilin dhe e gatuajnë, ja ku ka ndodhur ngjarja e rëndë

Shkruar nga Liberale

Iu kthye në makth, banorët kapin krokodilin dhe e gatuajnë, ja ku

Një komunitet i largët australian është hakmarrë ndaj një krokodili masiv të ujit të kripur duke ngrënë bishën 3.6 metra që fajësohet për gllabërimin e kafshëve shtëpiake dhe ndjekjen e fëmijëve.

Të mërkurën, policia në qytetin Bulla në Territorin Verior të Australisë qëlloi krokodilin pasi e konsideroi atë një “rrezik të madh për komunitetin”.

Në një deklaratë, Policia e Territorit Verior tha se grabitqari “kishte ndjekur dhe duke u larguar nga uji fëmijët dhe të rriturit” dhe “thuhet se kishte marrë gjithashtu qen të shumtë të komunitetit”.

Krokodili u “gatua për një festë në mënyrën tradicionale”, tha policia.

Duke folur për transmetuesin publik ABC, rreshteri i Policisë së Territorit të Veriut, Andreë McBride tha se kafsha ishte “gatuar në supë me bisht krokodili, ‘barbecue’, ndërsa disa nga pjesët ishin mbështjellë me gjethe bananeje dhe gatuar nën tokë”.

Të dy llojet e krokodilëve të ujërave të kripura dhe të ujërave të ëmbla mbrohen në Australi, ku gjuetia e kafshëve është ndaluar me ligj federal që nga viti 1971 – një kohë kur gjuetia e paligjshme i kishte çuar ata pranë zhdukjes.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH