Globi

Gjenden kufomat e çiftit gay në Australi

Shkruar nga Liberale

Gjenden kufomat e çiftit gay në Australi

Lajmi se një çift i njohur televiziv gay ishte zhdukur kaploi Australinë teksa policia më në fund ka mundur të zbulojë vendndodhjen e trupave të tyre. Oficeri i policisë, i dyshuar për vrasjen e çiftit për arsye xhelozie dhe ish romance me njërin prej djemve pranoi krimin.

Policia australiane thotë se dy trupa janë gjetur gjatë kërkimit për çiftin e zhdukur të Sidneit Jesse Baird dhe Luke Davies.

Gjenden kufomat e çiftit gay në Australi

Beaumont Lamarre-Condon, një oficer policie që dikur kishte lidhje me një prej djemve të çiftit Baird, u akuzua për vrasjen e tyre.

Trupat u zbuluan në një pronë rurale në qytetin Bungonia.

Policia tha se pasi fillimisht refuzoi të bashkëpunonte me hetuesit, Lamarre-Condon më në fund zbuloi se ku ndodheshin dy trupat të martën në mëngjes.

Dy çanta sërfi janë përdorur për të transportuar çiftin e vdekur nga shtëpia e Baird në Paddington, ku besohet se janë vrarë.

Një skenë e re krimi u krijua në vendndodhjen rurale, pasi policia mësoi se Lamarre-Condon vizitoi pronën me një të njohur të tij të mërkurën e kaluar në një furgon me qira të bardhë që besohet se mbante dy trupat.

Lamarre-Condon më pas la gruan me të cilën ishte i shoqëruar përpara se të drejtonte furgonin në pronë dhe të kthehej 30 minuta më vonë, tha policia.

Rasti - i cili ka kapluar Australinë - besohet të jetë vrasja e parë e dyshuar e kryer nga një oficer policie i Uellsit të Ri Jugor në dekada dhe ka nxitur një rishikim të aksesit jashtë orarit që oficerët kanë për të mbajtur armët e tyre të zjarrit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH