Globi

FOTO/ Protesta, forcat speciale rrahin brutalisht studentët në Athinë

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Protesta, forcat speciale rrahin brutalisht studentët në


Kamerat televizive kanë regjistruar pamje tronditëse nga sheshi para parlamentit në kryeqytet ku si pasojë e dhunës policore janë plagosur disa studentë .

FOTO/ Protesta, forcat speciale rrahin brutalisht studentët në

Incidentet ndodhën pa asnjë shkak kur pjesa më e madhe e studentëve mbërritën jashtë parlamentit, ndërsa brenda vazhdon ende debati mes deputetëve të partisë në fuqi dhe atyre të opozitës që shprehen kundër këtij projektligji.

Tensioni arriti kulmin kur forcat speciale të policisë kanë hedhur gaz lotsjellës dhe kanë rrahur brutalisht disa dhjetëra studentë.

FOTO/ Protesta, forcat speciale rrahin brutalisht studentët në

Të paktën tetë studentë u plagosën siç tregojnë fotot dhe videot me fytyrat e tyre të përgjakura, të cilat po bëjnë xhiron e mediave vendase dhe të huaja, ndërsa disa ambulanca i kanë çuar ata në spital për tu dhënë ndihmën e parë.

FOTO/ Protesta, forcat speciale rrahin brutalisht studentët në

Sipas informacioneve nga policia janë shoqëruar mbi 10 persona dhe janë arrestuar 3 studentë.

Pjesëmarrja e studentëve në protesta ka qenë masive gjatë gjithë ditës,ndërsa ata kanë deklaruar se pavarësisht incidenteve janë të vendosur të qëndrojnë jashtë parlamentit deri kur të votohet për miratimin e projektligjit.

FOTO/ Protesta, forcat speciale rrahin brutalisht studentët në

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH