Globi

Balenat "vrasëse" përplasen me jahtin luksoz, anija fundoset në ngushticën e Gjibraltarit

Shkruar nga Liberale

Balenat "vrasëse" përplasen me jahtin luksoz, anija fundoset

Një numër i panjohur orkash, të njohura ndryshe si "balena vrasëse", kanë fundosur një jaht me vela pasi e kanë përplasur atë në ujërat marokene në ngushticën e Gjibraltarit.

Kështu njoftoi shërbimi i shpëtimit detar i Spanjës të hënën.

Anija Alboran Cognac, e cila kishte një gjatësi prej 15 metrash (49 këmbë) dhe mbante dy persona në bord, u ndesh me "grabitqarët", të njohur gjithashtu si balenat vrasëse, në orën 9 të mëngjesit me kohën lokale të së dielës, tha shërbimi.

Pasagjerët raportuan se kishin ndjerë goditje të papritura në jaht dhe timon përpara se uji të fillonte të depërtonte në anije. Pasi lajmëroi shërbimet e shpëtimit, një cisternë nafte aty pranë i mori në bord dhe i transportoi në Gjibraltar, ndërsa jahti u fundos përfundimisht. 

Incidenti është rasti më i fundit i përplasjeve të përsëritura të orkave rreth ngushticës së Gjibraltarit që ndan Evropën nga Afrika dhe jashtë brigjeve të Atlantikut të Portugalisë e Spanjës veriperëndimore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH