Bota

Borrell: Tmerruese zhvillimet e fundit në Gaza, këto sulme duhet të ndalen menjëherë

Shkruar nga Liberale

Borrell: Tmerruese zhvillimet e fundit në Gaza, këto sulme duhet

Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, i ka quajtur tmerruese zhvillimet e fundit në Gaza, posaçërisht mbi ngjarjet në Rafah, ku Izraeli ka ndërmarrë një sulm me dhjetëra të vrarë gjatë natës së 26 majit, përfshi civilë.

Përmes një publikimi në median sociale Twitter, Borrell e ka dënuar këtë akt, teksa ka kërkuar që kjo ofensivë izraelite menjëherë të ndalojë.

“Nuk ka vend të sigurt në Gaza. Këto sulme duhet të ndalen menjëherë. Urdhrat e GJND-së dhe Ligjit Ndërkombëtar Humanitar duhet të respektohen nga të gjitha palët”, shkroi ai.

Poll
SHQIPENGLISH