Aktualitet

Asnjë i mbijetuar nga shembja e ndërtesës, burri shpëtoi gruan e tij 9-muajshe shtatzënë duke e hedhur nga ballkoni

Shkruar nga Liberale
Asnjë i mbijetuar nga shembja e ndërtesës, burri shpëtoi

Histori të ndryshme dhe tronditëse vijnë nga mediat turke për të mbijetuarit nga tërmeti, të cilët po marrin trajtimin e duhur në spitale. Pacientët të cilët u lënduan në pjesë të ndryshme të trupit, deklaruan se gjendja e tyre u përmirësua dhe gradualisht u shëruan pas trajtimeve.

Një histori interesante ishte ajo e një çifti, të cilët jetonin në katin e parë të një ndërtese dhe arritën të dilnin të gjallë nga shembja. Burri i ardhur nga turni i natës i shpëtoi jetën gruas së tij 9-muajshe shtatzënë duke e hedhur nga ballkoni.

Tuba Aktaş, e cila lindi në një spital në Stamboll dy ditë pas tërmetit, tha: "Meqenëse shtëpia jonë ishte në katin e parë, ne menjëherë vrapuam në ballkon dhe burri më shtyu nga ballkoni. Kur rashë në tokë, mendova se e kisha humbur foshnjën në bark. Kur u largova pak nga ndërtesa, ndërtesa u shemb dhe të gjithë fqinjët tanë u varrosën nën rrënoja. Pastaj filloi dhimbja ime dhe shkuam ne spital dhe mësuam që fëmija jone ishte mirë. Nuk dinim çfarë të bënim telefonat na u prishën. Kemi ardhur sepse motra ime jeton ne Stamboll, ne nuk njihnim njeri ketu, erdhëm në këtë spital dhe i shpjeguam gjendjen tonë, faleminderit Zotit , njerëzit në këtë spital na kanë ndihmuar”, tha ajo

Murat Aktaş, i cili shpëtoi gruan e tij shtatzënë duke e hedhur nga ballkoni i shtëpisë në tërmet, tha: “Sapo kisha ardhur në shtëpi sepse isha në turnin e natës, ndjeva tërmetin teksa po shkoja në tualet dhe menjëherë e çova gruan time në ballkon dhe e hodha poshtë dhe më pas u largova nga dera. Ne jetonim në banesën e familjes, mundëm të shpëtonim sepse jetonim në katin e parë. Por askush nuk shpëtoi përveç nesh. Ata ishin të gjithë të bllokuar nën ndërtesën e shembur. E çova gruan time në një kopsht afër shtëpisë sonë dhe qëndrova atje dy ditë, pastaj u nisëm për lindje dhe erdhëm në këtë spital dhe djali ynë lindi i shëndetshëm këtu”, tha ai./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH