Showbiz

Afër 8 kg, foshnja më e madhe në botë lind në Kanada

Shkruar nga Liberale
Afër 8 kg, foshnja më e madhe në botë lind në Kanada

Foshnja e lindur disa ditë më parë në Kanada kishte një ndryshim të rëndësishëm nga të porsalindurit e tjerë: ishte pothuajse dyfishi i mesatares. Në veçanti, djali i vogël i Britteney Ayres, fëmija i pestë i familjes me emrin Sonny, në ditën e parë të jetës së tij ishte 55 cm i gjatë dhe peshonte afër 8 kg. Jo çuditërisht, ai ka lindur me prerje cezariane. Ai theu kështu rekordin e 13 viteve të fundit në maternitetin në Ontario.

Familja ka ende tre djem, 6, 5 vjeç dhe 3 vjeç, dhe një vajzë 1 vjeçe, të cilët gjithashtu kanë lindur të mëdhenj (djali dhe vajza më e vogël, gati 7 kilogramë), megjithëse jo aq sa motra e motra e tyre.

Gjinekologu i familjes, Dr. Asa Ahimbisibwe, u tha gazetarëve se ata prisnin që Sonny të lindte i madh, “por jo aq i madh. Kur e vendosëm në peshore ishim të sigurt”, tha doktori, duke shtuar se kur e panë peshën e tij, mjekët dhe mamitë filluan të brohoritnin.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, pesha mesatare e një djali të porsalindur është rreth 3.5 kilogramë, ndërsa foshnjat më të mëdha zakonisht nuk i kalojnë 4.5. Sipas Librit të Rekordeve Guinness, në vitin 1879 lindi foshnja më i madh ndonjëherë, me peshë 11 kilogramë, por ai vdiq 11 orë pas lindjes./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH