Globi

Izraeli propozon armëpushim njëjavor në këmbim të 40 pengjeve

Shkruar nga Liberale
Izraeli propozon armëpushim njëjavor në këmbim të 40

Izraeli i ka propozuar Hamasit një armëpushim njëjavor në luftime në këmbim të lirimit të 40 pengjeve, sipas Barak Ravid, analist politik dhe i politikës së jashtme të CNN, i cili citon dy zyrtarë izraelitë dhe një burim tjetër me njohuri për këtë çështje.

Propozimi kërkon lirimin e pengjeve që përfshijnë gra, të moshuar dhe ata që kanë nevojë për kujdes urgjent.

Marrëveshja po i paraqitet Hamasit përmes ndërmjetësve të Katarit, tha Ravid.

Michael Herzog, ambasadori izraelit në SHBA, konfirmoi se Izraeli është i gatshëm të ndalojë luftimet nëse do të ketë lirim të pengjeve, por ende nuk ka konfirmim se një marrëveshje është arritur.

“Unë mendoj se është herët të thuhet nëse kemi apo jo një marrëveshje, sepse deri më tani, Hamasi refuzonte të bënte një marrëveshje tjetër”, tha Herzog për CNN.

“Ata shpresonin për një armëpushim të përhershëm, por unë shpresoj se nën presionin e asaj që po bëjmë në terren, plus presionin nga katarianët, ata do të bien dakord të bëjnë një marrëveshje, por është herët në këtë fazë”, ai tha.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH