Globi

Sa centimetra është? Gruaja më e shkurtër në botë hyn në rekordin “Guinness”

Shkruar nga Liberale
Sa centimetra është? Gruaja më e shkurtër në botë

Jyoti Amge më 16 dhjetor ka hyrë në rekordet Guinness si gruaja më e shkurtër në botë. Ajo është vetëm 62.8 centimetra e gjatë.

Amge lindi më 16 dhjetor të vitit1993. Është një grua indiane dhe aktore e dalluar. Lartësia e saj e kufizuar është për shkak të një anomalie rritjeje të quajtur duarfizëm primordial.

Ajo u shfaq në dokumentarin e vitit 2009 “Body Shock: Two Foot Tall Teen”. Ajo ishte gjithashtu një pjesëmarrëse e ftuar në “Bigg Boss” 6, një shfaqje televizive indiane.

Në vitin 2012, ajo u takua me njeriun më të shkurtër në botë, Chandra Bahadur Dangi nga Nepali.

Çifti u paraqit së bashku për edicionin e 57-të të Rekordeve Botërore Guinness 2013.

Më 13 gusht 2014, Amge u përfshi në sezonin e katërt të “American Horror Story: Freak Show si Ma Petite”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH