Sociale

Mandarina kundër thinjave, ja 4 arsyet përse duhet t’i konsumoni çdo ditë

Shkruar nga Liberale
Mandarina kundër thinjave, ja 4 arsyet përse duhet t’i konsumoni

Mandarinat janë ndër agrumet më të shëndetshme dhe më të pëlqyera nga konsumatori shqiptar.

Antioksidantët që gjenden tek mandarinat, ulin kolesterolin e keq dhe largojnë radikalet e lira në organizëm.

Mandarinat janë shumë të pasura me fibra dhe stimulojnë rënien në peshë.

Vitamina C tek mandarinat ndihmon kundër të ftohurës dhe forcon imunitetin.

Vitamina C luan shumë role në trupin e njeriut dhe një prej tyre është parandalimi i thinjave.

Shkaqet kryesore të shfaqjes së thinjave

Ekspertët kanë identifikuar disa prej shkaqeve të mëposhtme të zbardhjes së flokëve.

Problemet në ushqyerje

Sipas të dhënave, mungesat e vitaminave B12, zinkut dhe bakrit shkaktojnë shfaqjen e parakohshme të thinjave.

Këto ushqyes ndihmojnë në procesin metabolik që u jep flokëve ngjyrën natyrale.

Faktori genetik

Në shumë raste, faji pas shfaqjes së hershme të thinjave qëndron tek faktori genetik.

Në këtë rast, thinjat janë realitet i pandryshueshëm.

Ndotja mjedisore

Ndotja e përditshme që rrezikon flokun e dobëson shumë atë.

Këto goditje të njëpasnjëshme shkaktojnë eventualisht zbardhje të tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH