Aktualitet

Zgjedhjet e Malit të Zi, a do të jetë partia e Dritan Abazoviç pjesë e qeverisë së re?

Shkruar nga Liberale
Zgjedhjet e Malit të Zi, a do të jetë partia e Dritan

Lëvizja Evropa Tani (PES) fitoi më së shumti vota në zgjedhjet e djeshme të jashtëzakonshme parlamentare në Mal të Zi, të cilat u shënuan me pjesëmarrje jashtëzakonisht të ulët.

Kjo parti me shumë gjasa do të ketë barrën e formimit të qeverisë, për të cilën do të duhet të bëjë koalicion.

Në deklaratën e tij pas zgjedhjeve, Dritan Abazoviç, lider i GP URA dhe i dyti në listën “Bravo se broji”, tha se nga këto zgjedhje fitoi Mali i Zi ekologjik, europian dhe civil.

"Ky koalicion do të jetë shtylla kryesore e qeverisë së Malit të Zi. Qëllimi është një shoqëri gjithëpërfshirëse," tha Abazoviç.

Ai tha se kanë shumë punë për të bërë dhe se kjo është energji e re në Mal të Zi.

“Nuk ka rëndësi që ne ishim objektivi kryesor në fushata, anëtarët e të dyja partive treguan qëndrueshmëri dhe ia arritëm qëllimit. Do të vazhdojmë, do të llogarisim me guxim edhe në periudhën e ardhshme”, përfundoi ai.

Duke komentuar deklaratën e Milojko Spajiq, bartësit të listës së Lëvizjes Evropa Tani, se nuk do të formojë qeveri me Urën, Abazovic tha se “Kemi qeveri, presim parlamentin”. “Spajić mori më shumë, le ta bashkojë”, shtoi Abazoviç.

"Kushdo që dëshiron të vendosë interesin kombëtar në radhë të parë është partneri ynë. Ne nuk shohim një qeveri të qëndrueshme në të cilën nuk marrim pjesë. Vetëm njerëzit që kanë lidhje me krimin e organizuar dhe korrupsionin nuk janë të pranueshëm për ne," tha ai.

Abazoviç tha se duhet të bisedojnë sepse askush nuk ka 41 deputetë.

“Askush nuk mund ta bëjë i vetëm, duhet të bëjmë kompromise dhe të arrijmë marrëveshje”, duke shtuar se këtë do të mund ta elaborojë vetëm në ditët në vijim.

Ai gjithashtu shton se nuk e ka dëgjuar deklaratën e Spajiqit dhe se do të mund të japë një përgjigje më konkrete kur ta dëgjojë.

I pyetur nëse do të avokojë për diasporën malazeze, Abazoviç tha se Mali i Zi është atdheu i të gjithë atyre që janë në mbarë botën.

“Të ruajmë të drejtat e të gjithëve, edhe atyre nga vendi ynë. Përshëndetje të mëdha për diasporën”, shtoi ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH