Aktualitet

Ukraina zbulon kartëmonedhën e re për përvjetorin e pushtimit rus

Shkruar nga Liberale

Banka Qendrore e Ukrainës zbuloi një kartëmonedhë përkujtimore të enjten për të shënuar përvjetorin e parë të pushtimit të Rusisë, me njërën anë që përshkruan tre ushtarë që ngrinin flamurin kombëtar.

Ana tjetër e kartëmonedhës 20 hryvnia (0,54 dollarë) përmban një imazh të dy duarve të lidhura me shirit.

Sipas Reuters, kjo simbolizon krimet e të luftës për të cilat Ukraina pretendon, por që Moska i mohon.

"Për të shënuar përvjetorin e luftës, ne vendosëm të hedhim në treg një kartëmonedhë përkujtimore, e cila do të përshkruajë në një copë letër të vogël një vit emocione, modele, përmbajtje dhe gjëra ikonike," tha Andriy Pyshnyi, guvernator i Bankës Kombëtare të Ukrainës, gjatë një prezantimi në Bankën Qendrore në Kiev.

[caption id="attachment_1331692" align="alignnone" width="685"] Kartmonedha si ishte si është[/caption]

Reuters shkruan se, Banka qendrore ka punuar shumë që nga pushtimi i Ukrainës më 24 shkurt të vitit të kaluar për të mbajtur ekonominë në këmbë dhe për të ruajtur stabilitetin.

"Falë miliarda dollarëve ndihmë të huaj nga partnerët perëndimorë, rezervat e monedhës së fortë të Ukrainës janë rritur në afro 30 miliardë dollarë, pak më të larta se në fillim të luftës. Ukraina ka vendosur gjithashtu sanksione ndaj institucioneve financiare ruse", shkruan Reuters.

Zyrtarët e bankës qendrore thanë se u deshën rreth tetë muaj për të hartuar dhe prodhuar kartëmonedhën dhe banka planifikon një seri shënimesh përkujtimore për të siguruar një regjistrim vizual të luftës.

Ata thanë se tashmë po planifikonin shënime të reja për të përkujtuar fitoren dhe rindërtimin e Ukrainës.

“Gjatë këtij viti, ukrainasit e kanë kuptuar forcën e tyre, rëndësinë e tyre, aftësinë e tyre jo vetëm për të përballuar, por edhe për të fituar. Për të fituar pa falur një krim të vetëm ushtarak, një shtëpi të vetme të shkatërruar. Kjo fitore do të na kushtojë shumë, por ka për të ndodhur dhe do të jetë e jona", tha Pyshnyi, sipas Reuters. /Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH