Sport

Sot shorti Euro 2024, Shqipëria mëson kundërshtarët! Silvinjo, për FIFA-n: Duam të shkojmë edhe në Botëror

Shkruar nga Liberale
Sot shorti Euro 2024, Shqipëria mëson kundërshtarët!

Shqipëria mëson sot emrat e kundërshtarëve që do të ketë në grup, në finalet Euro 2024. Shorti hidhet në Hamburg në Gjermani, sot ora 18:00, ku merr pjesë edhe stafi kuqezi.

Kuqezinjtë shpresojnë që të bëjnë mirë në këtë turne, por trajneri Silvinjo, sheh edhe më larg se vetëm aktivitetin e verës së ardhshme.

Në një intervistë të dhënë për FIFA-n, ai ka shpjeguar se ëndërron që të kthejë Kombëtaren tonë në një emër të rregullt jo vetëm në fazën finale të Europianit, por edhe në Botërorit.

Objektivat e së ardhmes

“Objektivi kryesor në afat të gjatë, pas gjashtë muajsh është që të zhvillojmë një turne të denjë. Objektivi i dytë është ta çojmë përpara planin tonë, ta kthejmë në traditë Europianin dhe të kualifikohemi në Kupën e Botës, diçka që Shqipëria nuk e ka arritur kurrë. Imagjinoni sikur të kemi një Europian të shkëlqyer vitin e ardhshëm dhe të arrijmë në çerekfinale. Do të ishte e mahnitshme, por nuk do të thoshte shumë nëse nuk do ta ndiqnim këtë sukses dhe nuk do të vazhdonim zhvillimin tonë. Ne duam të bëjmë progres në dy drejtime: të kemi një turne të denjë në “Euro 2024” dhe më pas të kemi mbështetjen e vendit, FSHF-së dhe lojtarëve në mënyrë që të bëjmë mirë edhe në kualifikueset e Kupës së Botës dhe të luajmë rregullisht në këto kompeticione.

Ëndrra për kualifikimin në Botëror

“Ëndrra është aty, nuk ka dyshim për të. Kjo varet vetëm nga mbështetja që marrim për punën që bëjmë, nga vendi, Federata, stafi teknik dhe grupi i madh i lojtarëve që po monitorojmë. Të gjitha së bashku rrisin shanset që Shqipëria një ditë të luajë rregullisht në Botëror dhe në Europian“.

Maroku si shembull për Shqipërinë

“Natyrisht, ne nuk do të ‘çmendemi’ duke studiuar se çfarë bëjnë Anglia, Spanja, Franca, Gjermania apo Portugalia, sepse ata gjithmonë janë pretendentë. Ne po shikojmë skuadrat që mund t’i imitojmë dhe, po, ka shumë kuptim, Maroku është një pikë referimi për ne“.

Një nga mbrojtjet më të mira në kualifikueset e Europianit

“Gjithçka ka të bëjë me angazhimin në stërvitje. Ka më shumë se 10 vjet që skuadrat po mbrohen me 10 lojtarë. Mbrojtja më e mirë është vetë sistemi. Mund të kesh tre qendërmbrojtës fantastikë dhe portierin më të mirë në botë, por nëse nuk ke përkushtim në punë, atëherë do të pësosh gola. Askush nuk mbrohet me katër ose pesë kundër pesë ose gjashtë. Sulmuesit janë më të shpejtë, më kreativë dhe më inteligjentë në zonën e sulmit dhe gjithçka ka të bëjë me përkushtimin në punë”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH