Aktualitet

“S’jemi terroristë”, ndalohen në Pogradec 6 refugjatë nga Afganistani

               Publikuar në : 22:05 - 19/09/20 liberale

Vitet e fundit Shqipëria është kthyer në një vend tranzit sa i takon kalimit të emigrantëve të paligjshëm ku çdo ditë ndalohen dhjetëra refugjatë. Në Pogradec u ndalua nje grup prej 6 afganësh të cilët hynë në Shqipëri ilegalisht nga kufiri i gjelbër e tashmë duhet të kthehen pas.

Një emigrante e re tregon kalvarin e udhëtimit dhe dramën që përjetojnë me shpresën për një jetë më të mirë në një nga vendet e BE-së.

“Vijmë nga Greqia. Jemi nga Afganistani. Ne vijmë për një jetë më të mire. Unë jam e re, dua të shkollohem. Nuk dua ushqim, nuk dua para, dua shkollë. Nuk mund të më kuptoni. Është e vështirë. Policia na mori, por ne nuk jemi terroristë. Mami im është në Tiranë, unë jam me babin”, tha ajo.

Personat që i kishin premtuar kalimin përmes Shqipërisë u arrestuan nga policia e tashmë ëndrra e tyre u pre në mes.

Kemi 8 ditë që udhëtojmë, do shkonim në Tiranë, në Shkodër dhe më pas në një vend tjetër“, shtuan ata.

Mbi një mijë refugjatë janë ndaluar nga policia dhe forcat e Frontex gjatë këtij viti ndërsa mbi 50 persona janë arrestuar për dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit.

Tags: ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back