Sociale

Nuk mund të flini natën për shkak të vapës së madhe? Ja çfarë sugjerojnë ekspertët e gjumit

Shkruar nga Liberale

Nuk mund të flini natën për shkak të vapës së

Bëni mjedisin tuaj ku flini më të freskët

Të menduarit në mënyrë kreative për aranzhimet tuaja të gjumit mund të ndihmojë, kështu që përpiquni të gjeni vendin në shtëpinë tuaj që është “më i freskët dhe që ka më shumë fluks ajri”, tha Robbins.

Përdorimi i roletave ose perdeve dhe hapja e dritareve gjatë ditës mund t’ju ndihmojë të freskoni dhomën tuaj para gjumit. Përdorimi i një ventilatori mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e qarkullimit të ajrit gjatë netëve të nxehta të verës, shkruan verywellhealth.com.

Ju mund të vendosni akull pas një ventilatori për të fryrë pak ajër më të freskët në mënyrë që të paktën të flini më mirë.

Vishni pizhame ku depërton ajri në materialin e tyre dhe jastëkë freskues

Pizhamet dhe çarçafët e bëra nga pëlhura që depërton ajri si pambuku dhe liri mund të ndihmojnë në mbajtjen e trupit tuaj të freskët.

Dyshekët freskues mund të ndihmojnë gjithashtu në uljen e temperaturës. Jastëkët ftohës përmbajnë mbulesa xhel që thithin nxehtësinë e trupit dhe e mbajnë kokën dhe qafën të freskët gjatë gjithë natës.

Bëni një dush jo shumë të ngrohtë

Ndonëse bërja e një dush të ftohtë duket si një mënyrë e qartë për t’u ftohur shpejt, studimet kanë treguar se banja me ujë të nxehtë disa orë para gjumit mund ta bëjë më të lehtë të biesh në gjumë.

Megjithatë, uji nuk duhet të jetë shumë i nxehtë. Një dush i ngrohtë do ta dërgojë trupin tuaj në modalitetin e ftohjes, gjë që ne e dimë se mund të ndihmojë në nxitjen e gjumit pasi temperatura e trupit normalisht bie gjatë natës.

Por nëse është shumë i ngrohtë, mund të përkeqësojë djersitjen dhe parehatinë në një dhomë gjumi tepër të ngrohtë. Në atë rast, një dush me ftohje të lehtë mund të jetë më i mirë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH