Sociale

Jeni me kollë? Këto ushqime ju ndihmojnë ta largoni në mënyrë natyrale

Shkruar nga Liberale

Jeni me kollë? Këto ushqime ju ndihmojnë ta largoni në

Kollitja, edhe pse e bezdisshme, është një mekanizëm i dobishëm mbrojtës i sistemit tonë të frymëmarrjes që na ndihmon të dëbojmë në mënyrë efektive grimcat e ndryshme të dëmshme dhe mikroorganizmat që hyjnë në të.

Nëse dëshironi ta përballoni atë në mënyrë natyrale, ushqimet e mëposhtme do t’ju ndihmojnë:

Çokollatë

Në çokollatë gjejmë substancën teobrominë që përmban kakao. Teobromina krijon një shtresë mbrojtëse në fytin tonë, duke mbrojtur mbaresat nervore që krijojnë kollën.

Mjalti

Mjalti zbut fytin duke krijuar një shtresë të hollë në muret e tij që mund të lehtësojë gëlltitjen. Aktiviteti antibakterial dhe antifungal është gjithashtu i njohur.

Jamballi

Ka një efekt ekspektorant, duke e tretur më leh

Poll
SHQIPENGLISH