Aktualitet

Gati për plazh! Po vjen Anticikloni subtropikal, ja sa do të shkojnë temperaturat dhe sa do të zgjasë vapa?

Shkruar nga Liberale

Gati për plazh! Po vjen Anticikloni subtropikal, ja sa do të
Nuk ka shi, pot rritje të temperaturave në të gjithë rajonin.

Kjo situatë dhe stabiliteti i atmosferës së ngrohtë mund të zgjasë të paktën deri në datat 8-9 prill, thonë ekspertët italianë.

Vera po vjen më shpejt. Trazirat e Atlantikut që prekën një pjesë të Ballkanit, përfshirë edhe vendin tonë, sidomos ditën e hënë dhe të Pashkëve, duke sjellë stuhi e temperatura të larta, është gati të na përshëndesë. Presioni duket se është gati të rritet me motin që pritet të stabilizohet dhe vapa që pritet të mbërrijë më herët se zakonisht.

Sipas asaj që raporton 3bmeteo, presioni i lartë fillimisht nuk do të jetë shumë i fortë, në fakt të mërkurën e datës 3 prill një stuhi mund të sjellë reshje shiu në sektorët alpin dhe paraalpin, por në një mënyrë mjaft modeste.

Të enjten e datës 4 prill prezensa e anticiklonit afrikan do të fillojnë të shfaqen në gjithë rajonin, i cili do të sjellë rritje të tempuraturave në veri.

Kjo fundjavë është e para dhe muaji prill do të ndiqet nga prania dhe anticikloni i Subtropikale i cili duhet të garantojë një mot të qëndrueshëm, kryesisht me diell dhe mbi të gjitha me rritje të temperaturës të paktën deri në fundjavë.

Në rajonet veriore mund të arrihen temperaturat në mes 24-25 gradë, vlerat që mbi medanien e periudhës janë rreth 5-6 gradë. Është vapë edhe në pjesën tjetër të Italisë me temperaturë maksimale 20-23 gradë në shumicën e qyteteve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH