Aktualitet

“Corriere Della Sera” shkrim për Shqipërinë: Plot thesare për të zbuluar! Nga deti në mal, një surprizë e vazhdueshme drejt Tiranës

Shkruar nga Liberale

“Corriere Della Sera” shkrim për Shqipërinë: Plot

Gazeta italiane “Corriere Della Sera” i ka kushtuar një artikull bukurive natyrore të Shqipërisë.

Në shkrim vendi ynë përshkruhet si thesar dhe iu sugjeron turistëve se çfarë mund të vizitojnë në Shqipëri, duke filluar nga jugu në veri,  por pa harruar që të ndalen dhe në kryeqytet, Tiranë.

Në këtë artikull përshkruhet kryeqyteti dhe vendet ku turistët duhet të ndalen, siç është muzeu kombëtar, apo dhe qytetet bregdetare si Vlora e Durrësi. Por një vëmendje të theksuar e merr riviera e jugut.

Pjesë nga artikulli: 

Shqipëria është një destinacion që ofron aktivitete të shumta në çdo stinë të vitit. Megjithatë vera është koha më e mirë për të kaluar pushimet në Shqipëri. Ka shumë vende për të shkuar dhe gjëra për të bërë në Shqipëri, pavarësisht madhësisë së saj të vogël.

Jugu me plazhet, qytetet e Vlorës dhe Sarandës , parqet arkeologjike dhe qytetet historike, është ideal për ata që e duan detin dhe nuk duan të heqin dorë nga kultura. Dhërmi , Gjipë, Jalë, Himara, Qeparo, Borsh, Lukova dhe Pulebardha janë vetëm disa nga plazhet e padiskutueshme nga Vlora në Ksamil.

Adhuruesit e historisë duhet të përfshijnë në axhendën e tyre vizitat në qytetet e Beratit dhe Gjirokastrës , si dhe në zonën arkeologjike të Butrintit .

Brenda jugut, me Përmetin dhe lumin e fundit të egër të Evropës, Vjosa , dhe territori deri në kufirin me Maqedoninë e Veriut është ende kryesisht i paeksploruar dhe autentik.

Korça, Kolonja, Voskopoja, Liqeni i Prespës, Pogradeci dhe Liqeni i Ohrit janë destinacione të paharrueshme për ata që duan të pushojnë dhe t'i shpëtojnë kaosit.

Ata që e duan qytetin dhe argëtimin nuk duhet të mungojnë të kalojnë disa ditë në Tiranë. Kryeqyteti shqiptar është një nga destinacionet më të gjalla në Ballkan, me muze, galeri, kafene, restorante ku mund të zbuloni më të mirat e gastronomisë vendase.

Megjithatë, nëse preferoni malet, veriu është vendi për ju. Nga Shkodra , me liqenin me të njëjtin emër, më i madhi në gadishullin ballkanik, duke kaluar përmes Komanit deri në Theth dhe Valbonë , nuk mungojnë mundësitë për të ecur në ecje dhe për të eksploruar natyrën më të egër.

Edhe dashamirësit e ushqimit të mirë nuk do të zhgënjehen nga Shqipëria. Pjatat lokale janë të shijshme dhe ngrënia në restorant është ende e lirë për ata që vijnë nga Italia.

Supa, byrekë të shijshme të mbushura, perime të mbushura, mish i pjekur në skarë, djathëra, peshk deti, liqeni dhe lumi, ëmbëlsira, pa harruar verën: Shqipëria është destinacioni ideal për ushqimorët.

Çfarë duhet të shihni pranë Tiranës

Pak km larg Tiranës Kruja dhe Durrësi zakonisht eksplorohen brenda një dite nga kryeqyteti.

Kruja

Kruja është kryeqyteti i lashtë i vendit me një nga pazaret më të bukura në Ballkan, kështjellën e vjetër, Muzeun e Skënderbeut , atë etnografik dhe hotelin e parë të përhapur në Shqipëri.

Durrësi

Durrësi është një qytet me pamje nga Adriatiku, shtëpia e portit kryesor shqiptar. Është kujdestar i vendeve të shquara arkeologjike. Ndër të gjitha, më i njohuri është amfiteatri i cili mund të strehojë deri në 20,000 njerëz.

Në rrethinat e tij, plazhet e Golemit, me rërë të imët dhe pyje pishe, dhe Kepi i Rodonit me plazhe të egra dhe shkurre mesdhetare, janë shumë të njohura në sezonin e lartë.

Vlorë

Vlora është pika fillestare për zbulimin e rivierës jugore shqiptare e cila përfundon në Ksamil, pak përpara kufirit grek.

Vlora është një përzierje kurioze plazhesh dhe pikash me interes kulturor. Si manastiri i Zvërnecit me lagunën e bukur përreth, kalaja e Kaninës dhe Parku Kombëtar Detar i Gadishullit të Karaburunit dhe ishulli i Sazanit .

Është një zonë ish-ushtarake me disa nga plazhet më të bukura në Shqipëri, shpella, bunkerë dhe natyrë të paprishur.

Plazhet e Zvërnecit në veri dhe ato të Orikumit dhe Radhimës në jug janë shumë të njohura për familjet me fëmijë të vegjël, falë ujërave të cekëta. Përgatiti A.Mënalla/ Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH