Aktualitet

Bandat shqiptare të krimit në Mbretërinë e Bashkuar do të zbulohen me dronë dhe kamera

Shkruar nga Liberale

Bandat shqiptare të krimit në Mbretërinë e Bashkuar do

Pajisjet sipas mediave britanike përfshijnë dronë dhe kamera njohëse të targave për të lejuar sistemet shqiptare të monitorojnë dhe të njohin automjetet britanike - të cilat janë përdorur nga bandat kriminele.

Dronët do t'i lejojnë autoritetet të gjurmojnë emigrantët që përpiqen të kalojnë nëpër rajon, përmes zonave malore të Shqipërisë, të cilat, ndryshe janë të vështira për t'u kontrolluar. Kamerat e automjeteve do të ndihmojnë policinë britanike dhe shqiptare të bashkëpunojnë më ngushtë, duke kërkuar më shpejt të dhënat dhe duke shkëmbyer informacione kur një makinë dyshohet se është përfshirë në kontrabandë njerëzish ose sjellje të tjera kriminale.

Ministri Kundër Migracionit Ilegal, Michael Tomlinson, vizitoi Shqipërinë këtë javë, ku pa nga afër teknologjinë e re. Ai vizitoi programin kryesor të Mbretërisë së Bashkuar, Perspektivat e Reja, i krijuar për të krijuar mundësi arsimimi, punësimi dhe biznesi për të ofruar një të ardhme më të begatë për të rinjtë shqiptarë.
Ministri takoi disa nga të rinjtë përfitues të nismës në qytetin verior të Kukësit.

Më pas, ministri udhëtoi për në kryeqytetin shqiptar të Tiranës, për një konferencë ministrore ku marrin pjesë vende nga i gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor. Së bashku me Ministrin e Brendshëm të Shqipërisë, Taulant Balla, ata diskutuan mënyrat e bashkëpunimit më të ngushtë për të adresuar sfidën e përbashkët të migracionit të paligjshëm.

Këto nisma bazohen në partneritetin tonë të suksesshëm, - tha ai, - i cili tashmë ka reduktuar me mbi 90% mbërritjen e anijeve të vogla në MB nga Shqipëria.

Ministri për Kundër Migracionit të Paligjshëm, Michael Tomlinson shtoi më tej:

"Partneriteti ynë me Shqipërinë dhe puna që kemi bërë së bashku për të rritur kthimet është një pikë referimi për mënyrën se si duam të punojmë me partnerët në nivel global. Pothuajse asnjë shtetas shqiptar nuk po arrin tani në Britaninë e Madhe me varkë."

"Ne kemi arritur rezultate të shkëlqyera jo vetëm në reduktimin e migracionit të paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar, por edhe në ndihmën për të ofruar mundësi për shqiptarët që të qëndrojnë dhe të përparojnë në vendin e tyre. Puna jonë për të ndaluar anijet nuk fillon në Kanalin Anglez - ajo fillon nga burimi."

Veprimi është pjesë e një rritjeje mbarëkombëtare të aktivitetit të ‘Home Office’ për të trajtuar migracionin e paligjshëm. Kthimet u rritën me 68% vitin e kaluar dhe arrestimet u dyfishuan, ndërsa kthimet e njerëzve pa të drejtë për të qëndruar në Britani u rritën në rreth 26 mijë persona.

Kjo javë ka parë gjithashtu fillimin e ndalimeve përpara fluturimeve të para në Ruandë në 7 deri në 9 javë. Plani i qeverisë për Ruandën do t'i pengojë migrantët e cenueshëm të bëjnë udhëtime të rrezikshme përtej Kanalit dhe do të sigurojë që ata që vijnë ilegalisht në MB nuk mund të qëndrojnë. Qeveria ka njoftuar gjithashtu një plan për të ulur numrin e emigrantëve që mbërritën vitin e kaluar në Mbretërinë e Bashkuar me 300,000 - ulja më e madhe ndonjëherë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH