Globi

Shiu i meteorëve mahnit botën

Shkruar nga Liberale
Shiu i meteorëve mahnit botën

Shikuesit e yjeve do gëzohen pa masë! Shiu vjetor i meteorëve Perseid është në prag për të ndodhur. Megjithëse spektakli vjetor filloi në mes të korrikut, 11-12 gushti shënoi kulmin e shiut të meteorëve ndërsa Toka kalon nëpër mbeturinat e lëna pas nga kometa Swift-Tuttle.

Kometa Swift-Tuttle u pa për herë të fundit në vitin 1992. Ajo është një nga objektet më të mëdhaja që ka kryqëzuar në mënyrë të përsëritur shtigjet e saj me Tokën, me përmasa rreth 16 milje dhe duke fluturuar nëpër hapësirë me shpejtësi përafërsisht 36 milje për sekondë. Kjo është 150 herë shpejtësia e zërit! Megjithëse nuk është planifikuar ta shohim përsëri kometën deri në vitin 2126, ne kujtohemi për mysafirin tonë qiellor çdo vit ndërsa kalojmë nëpër gjurmët e pluhurit të saj dhe mbeturinave që ajo lë pas duke krijuar shiun e meteorëve Perseid.

Banorët në hemisferën veriore të globit kishin pamjet më të mira, me oraret më ideale të shikimit që fillonin të enjten mbrëma deri të premten në mëngjes dhe vazhdonin deri në agim. Ndonëse shikimet u ulën për shkak të shkëlqimit të një hëne pothuajse të plotë, shikuesit e yjeve në të gjithë globin u shpërblyen me pamje spektakolare të fenomeneve qiellore vjetore.

/Përshtati Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH