Globi

SHBA po furnizon botën me naftë, përmes tensioneve mbi çmimin e karburantit

Shkruar nga Liberale
SHBA po furnizon botën me naftë, përmes tensioneve mbi

SHBA po eksporton vëllime rekord nafte dhe po merr një rol më të madh si furnizues i karburantit në përgjigje të krizës globale të energjisë të shkaktuar nga lufta e Rusisë në Ukrainë, edhe pse tensionet po e shoqërojnë mbi çmimet në rritje të naftës në vend.

Eksportet e kombinuara amerikane të naftës së papërpunuar dhe produkteve të naftës së rafinuar u rritën në 11.4 milionë fuçi në ditë gjatë javës së kaluar, sipas të dhënave të publikuara të mërkurën nga Administrata e Informacionit të Energjisë.

Dërgesat pothuajse 2 milionë fuçi në ditë, shifra më e lartë a se javën e kaluar dhe erdhën pavarësisht se kompanitë e naftës po përballeshin me presionin nga Uashingtoni për të dërguar më pak karburant jashtë vendit dhe për të ndërtuar stoqe vendase, ndërsa administrata e presidentit Joe Biden përpiqet të frenojë çmimet në rritje përpara zgjedhjeve kritike afatmesme.

E goditur nga çmimet e larta, Shtëpia e Bardhë ka refuzuar të përjashtojë kontrollet mbi eksportet e karburanteve. Sekretarja e Energjisë Jennifer Granholm u shkroi rafinerëve të naftës në gusht duke u bërë thirrje atyre të ndërtonin rezerva karburanti për të shmangur "kërkesat shtesë federale ose masa të tjera emergjente".

Perspektiva e frenimit të eksporteve u rishfaq pasi karteli i naftës Opec, i udhëhequr nga Arabia Saudite kohët e fundit shkurtoi prodhimin. Administrata Biden tha javën e kaluar "të gjitha opsionet" mbetën në tryezë për të “siguruar furnizimin e brendshëm”.

Kontrollet e eksporteve do të rrezikonte zemërimin  e vendeve që varen nga furnizimet e SHBA. Kompanitë e naftës kanë paralajmëruar se çdo ndalim i shitjeve të produkteve të rafinuara mund të rrisë çmimet e karburantit vendas dhe "të tjetërsojë aleatët e SHBA-së gjatë një kohe lufte".

Eksportet amerikane të naftës së papërpunuar ishin 5.1 milionë fuçi në ditë javën e kaluar, një nivel rekord, sipas EIA. Për produktet e rafinuara shifra ishte 6.3 milionë fuçi në ditë, afër rekordit prej 7 milionë fuçi në ditë në fillim të këtij muaji.

Biden tha javën e kaluar se ai po bënte "gjithçka me fuqinë e tij" për të ulur çmimin e benzinës, i cili arriti nivele rekord këtë verë. Që prej verës ka rënë ndjeshëm, por me 3.76 dollarë për fuçi (Njësia matëse në SHBA), mbetet më shumë se 60 për qind më i lartë se kur ai mori detyrën.

Me 5.32 dollarë për fuçi, çmimi i naftës, i përdorur për industrinë e energjisë elektrike, nuk ka rënë aq ndjeshëm nga kulmi i tij dhe është rreth dyfishi i nivelit të tij kur Biden hyri në Shtëpinë e Bardhë. Inventarët amerikanë të distilimit, i cili përfshin naftën dhe vajin për ngrohje, ishin 106 milionë fuçi javën e kaluar, rreth një e pesta më e ulët se mesatarja pesëvjeçare.

Biden ka urdhëruar zyrtarët e tij që të përgatiten për më shumë lëshime nga Rezerva Strategjike e Naftës së vendit ndërsa një tërheqje rekord e njoftuar në mars duket se po i vjen fundi. Lëshimet e SPR dhe eksportet në rritje i kanë çuar stoqet e naftës në rreth 1.6 miliardë fuçi, më e ulëta që nga viti 2005, duke ngritur shqetësime për gatishmërinë e SHBA-së, në rast të ndërprerjeve masive të furnizimit./Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH