Showbiz

Sëmundja misterioze që po përhapet te qentë, lë të habitur veterinerët. Ja çfarë mund të bëjnë pronarët

Shkruar nga Liberale
Sëmundja misterioze që po përhapet te qentë, lë të

Nga New Hampshire në Oregon, studiuesit po përpiqen të kuptojnë se çfarë po e shkakton një sëmundje infektive të frymëmarrjes tek qentë, që është kthyer në vdekjeprurëse.

Sëmundja misterioze përshkruhet si një “sëmundje respiratore infektive atipike e qenve”, tha Departamenti i Bujqësisë së Oregonit në një njoftim për shtyp të 9 nëntorit. Simptomat përfshijnë kollën, teshtitjen, rrjedhjen e syve ose hundës dhe letargjinë.

Veterinerët në Oregon kanë raportuar më shumë se 200 raste të sëmundjes që nga mesi i gushtit. Raste të tjera janë raportuar në Kolorado, Illinois dhe New Hampshire.

"Bazuar në epidemiologjinë e rasteve të raportuara në këtë pikë, duket se ndajnë një etiologji virale, por testimi i zakonshëm diagnostikues i frymëmarrjes ka qenë kryesisht negativ," i tha veterineri i shtetit Oregon Dr. Ryan Scholz, Shoqatës Amerikane të Mjekësisë Veterinare.

Me fjalë të tjera, qentë me sëmundje të paidentifikuar tregojnë shenja të ngjashme të një sëmundjeje të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, por në përgjithësi nuk rezultojnë pozitivë për sëmundje të zakonshme të frymëmarrjes. Dhe sëmundja është përgjithësisht rezistente ndaj trajtimeve standarde, tha Dr. David B. Needle, një patolog në Laboratorin Diagnostik Veterinar të Nju Hampshire dhe profesor i asociuar klinik në Universitetin e Nju Hampshire.

“Vdekshmëritë nuk duket të jenë një pjesë e madhe e sindromës që po hetojmë, me kafshë të rralla që zhvillojnë një pneumoni akute dhe ndonjëherë fatale pas sëmundjes,” tha Needle. "Ne mendojmë se këto mund të përfaqësojnë infeksione dytësore."

Nga erdhi sëmundja?

Needle tha se ai është pjesë e një ekipi që përpiqet të identifikojë sëmundjen dhe të gjejë segmente të zakonshme të ADN-së duke mbledhur mostra nga klinikat veterinare lokale dhe duke krahasuar rezultatet.

"Nëse ajo që kemi identifikuar është një patogjen, ka të ngjarë që bakteret të jenë baktere të përshtatura nga pritësi me histori të gjata të kolonizimit të qenve," tha Needle. Një "ngjarje evolucionare" si mutacioni spontan ose marrja e një gjeni nga një burim tjetër mund të ketë bërë që bakteret të bëhen virulente, tha ai.

Laboratori i Diagnostifikimit të Sëmundjeve të Kafshëve në Uashington ka raportuar gjithashtu raste të një sëmundjeje misterioze të qenit, tha drejtori i laboratorit për CNN në një email.

“Ka pasur një rritje të numrit të qenve me sëmundje të frymëmarrjes, (kollë, letargji, ethe) dhe shenjat kanë vazhduar më shumë se disa ditë,” tha Kevin Snekvik, drejtori ekzekutiv i laboratorit dhe një profesor në shtetin e Uashingtonit.

Snekvik tha se laboratori i tij në Uashington nuk ka raportuar ndonjë vdekje të qenve nga sëmundja misterioze, por tha se laboratorët në shtetet e tjera kanë raportuar disa vdekje.

Çfarë mund të bëjnë pronarët e qenve?

Ndërsa lajmet mund të jenë shqetësuese, "Ne sugjerojmë të keni kujdes në vend të shqetësimit," thotë uebfaqja e Shoqatës Mjekësore Veterinare të Oregon.

Pronarët e qenve duhet të ndihmojnë në mbajtjen e kafshëve të tyre të shëndetshme duke u siguruar që të kenë kryer të gjithë vaksinimin, si ato për gripin e qenve, Bordetella dhe parainfluenza, tha shoqata. Këshilla të tjera përfshijnë:

- Reduktimi i kontaktit me një numër të madh qensh të panjohur. Ashtu si me patogjenët e tjerë të frymëmarrjes, sa më shumë kontakte të ketë qeni juaj, aq më i madh është rreziku për t'u takuar me një qen infektiv.

- Reduktimi i kontaktit me qentë e sëmurë. Kjo mund të jetë më e vështirë për t'u përcaktuar, por nëse një qen duket i sëmurë (kollitet, i rrjedhin sytë e hundët), mbajeni qenin tuaj larg tij.

- Mbajeni qenin e sëmurë në shtëpi dhe kërkoni kujdes veterinar.

- Shmangni tasat me ujë të përbashkët që përdoren nga shumë qenë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH