Globi

Itali, rrëzohet helikopteri i ushtrisë gjatë manovrës për të bërë ulje emergjente

Shkruar nga Liberale
Itali, rrëzohet helikopteri i ushtrisë gjatë manovrës

Ulje emergjente në një fushë pranë aeroportit “La Spreta” në Ravenna dhe gjatë manovrës u përplas me tokën. Nga informacionet e para të mbledhura nga RavennaToday, aksidenti ndodhi në orën 15:00: helikopteri ishte një "AgustaWestland AW129 Mangusta" i ushtrisë.

Ai ishte nisur nga Rimini, por për shkak të një defekti tentoi një ulje emergjente dhe përfundoi në tokë në anën e saj.

Ekipet e shpëtimit mbërritën në vend për të marrë pilotin dhe bashkëpilotin - një 40-vjeçar dhe një 50-vjeçar - dhe i dërguan në spitalin Bufalini në Cesena. Fatmirësisht asnjëri prej tyre nuk ndodhet në rrezik për jetën. Për zbardhjen e rastit dhe zbardhjen e ngjarjes po merret policia dhe prokuroria.

Pas aksidentit, rruga shtetërore E45 pranë km 248 është mbyllur përkohësisht për qarkullim në drejtim të Ravenës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH