Kryesore

Në 5 vjetorin e ndeshjes Serbi-Shqipëri, Ballist Morina godet sërish

               Publikuar në : 11:07 - 14/10/19 liberale

Ismail Morina ose siç njihet ndryshe “Ballisti”, sot në 5 vjetorin e ngritjes së dronit me flamurin “Autochtonous”, mbi stadiumin e Beogradit, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri, në tetor të 2014-ës ka bërë një tjetër veprim patriotik.

Ai ka publikuar një foto në “Instastory” ku shihet pranë flamurit kuqezi duke bërë shqiponjën.

Foto nga Instastory i Ismail Morinës

 

Ismail Morina u arrestua më 10 qershor të vitit të kaluar në Kroaci, pas një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga autoritetet serbe.

Më 28 Mars të këtij viti, Kroacia vendosi të transferojë Ballist Morinën drejt Italisë, ku edhe vijoi beteja gjyqësore për lirimin e tij përfundimtar.

Në Kroaci, Ismail Morina iu nënshtrua nëj sërë procesesh gjyqësore, për të shmangur ekstradimin në burgjet serbe, ndërsa në çështje u investuan edhe institucione politike të Shqipërisë, Kroacisë dhe Serbisë.

Ndërsa më 10 korrik të 2018-ës ai u la i lirë. /Gazeta Liberale

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back