Aktualitet

Media britanike: Lufta kundër bandave shqiptare të trafikut të drogës

Shkruar nga Liberale
Media britanike: Lufta kundër bandave shqiptare të trafikut të

Mediat Britanike kanë ngritur disa herë alarmin sa i përket zgjerimit të bandave shqiptare të trafikut të drogës në vend.

“Birmingham”, në një shkrim të publikuar ditën e sotme, thotë se bandat shqiptare po përpiqen të kontrollojnë tregun e kokainës në qytet vitet e fundit dhe se po zgjerojnë gjithnjë e më shumë rrjetin e ndikimit të tyre.

Artikulli i publikuar në “Birmingham”:

Është beteja e vazhdueshme midis oficerëve të Agjencisë Kombëtare të Krimit dhe mafies shqiptare që përpiqen të përmbytin Birmingham me kokainë.

Bandat nga vendi i Ballkanit janë përpjekur të kontrollojnë tregun fitimprurës të kokainës në qytet gjatë viteve të fundit.

Heroinë është droga më e kontrabanduar tradicionalisht nga kriminelët në Ballkan, për shkak të vendndodhjes së tyre në shtegun e opiumit nga Afganistani në Evropë.

Por shqiptarët kanë zbuluar se fitime shumë më të mëdha mund të bëhen me kokainën.

Mbretëria e Bashkuar ka një treg të bollshëm të kokainës, kështu që ata janë tërhequr në këtë vend. Londra është qendra kryesore e tyre, por ato janë shpërndarë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë Birmingham.

Është një betejë për të cilën NCA thotë se po fiton, pasi ka arrestuar një numër të kosniderueshëm të lordëve të krimit shqiptar.

Vitin e kaluar, gangsteri shqiptar Erald Mema, i cili kryesoi një rrjet kokaine shumë-milion dollarëshe në Mbretërinë e Bashkuar, u burgos për 25 vjet.

Ai ishte përgjegjës për drejtimin e një bande shumë të sofistikuar dhe të organizuar.

Kriminelët nga Shqipëria kanë krijuar një profil të lartë dhe një shkallë të ndikimit brenda krimit të organizuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe po zgjerojnë gjithnjë e më shumë rrjetin e tyre të ndikimit, me qasje të konsiderueshme në tregun e trafikut të drogës në Mbretërinë e Bashkuar, veçanërisht kokainë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH