Globi

Makinat përplasen në tunel dhe shpërthejnë në flakë, shtatë të plagosur

Shkruar nga Liberale

Alarmi është ngritur mëngjesin e sotëm në Hamburg të Gjermanisë, pasi të paktën dy makina kanë marrë flakë teksa ishin në lëvizje, në “Elbtunnel”.

Dy automjetet janë shkatërruar plotësisht, ndërsa shtatë persona kanë mbetur të plagosur, tre prej të cilëve janë dërguar në spital.

Trafiku në pikën ku shpërtheu zjarri është ndalur në të dy drejtimet, raporton gazeta gjermane “Bild”, ndërsa në video janë regjistruar radhë automjetesh jashtë tunelit të Hamburgut.

Zjarrfikësja u njoftua rreth orës 9:29 të mëngjesit (koha gjermane) dhe shumë zjarrfikëse dhe ambulanca shkuan menjëherë në zonë.

Policia bllokoi menjëherë të dy korsitë e autostradës A7 veri-jug për të parandaluar hyrjen në automjete të tjera. Pas gjysmë ore zjarrfikësja e ka vënë zjarrin nën kontroll.

Sipas informacioneve fillestare, aksidenti ka ndodhur kur një renault Clio është prishur në tunel. Një shofer i një Mini që ndiqte pas nuk mundi të ndalonte në kohë dhe u përplas me makinën e palëvizshme Renault. Të dyja makinat kanë marrë flakë.

Zjarrfikësja e Hamburgut ka stacione zjarri në të dy daljet e tunelit ku janë vendosur makina speciale zjarrfikëse për zjarret në tunele. Kjo është mënyra e vetme për të siguruar që shpëtimtarët të jenë shpejt në vend në rast emergjence në tunelin e Elbës./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH