Sport

IN MEMORIAN/ Shuhet Franz Beckenbauer, futbolli në mbarë globin në zi

Shkruar nga Liberale

IN MEMORIAN/ Shuhet Franz Beckenbauer, futbolli në mbarë globin

Bie një tjetër yll, një legjendë e gjallë e sportit më të dashur në botë, futbollit. Franz Beckenbauer sapo ndërroi jetë nga një sëmundje e rëndë. Qiellit të magjishëm të lojës së futbollit, ky yjet e globit janë gjithmonë në konkurrencë se cili do të shkëlqeje më shumë, sapo iu shkëput një nga yjet që ka shndritur më shumë.

Franz Beckenbauer rreth 50 vjet më parë ai fitoi “Topin e Artë” si kampion dhe dy ditë më pas u fotografua në Tiranë. Nëse yjet e futbollit gjerman kishin refuzuar më parë të luanin në token e një vendi komunist, tani situata kishte ndryshuar. Më 17 dhjetor të vitit 1967, Kombëtarja e Shqipërisë zhvillon një nga ndeshjet më të mëdha, në historinë e saj. Luan shkëlqyeshëm kundër nënkampionëve të botës, ekipit të Republikës Federale Gjermane. Ndeshja përfundon në barazim 0-0. Gjermania eliminohet dhe nuk merr pjesë në finalet e Kampionatit Europian 1968.

Beckenbauer iu bashkua skuadrës së Bayern Munichut në 1958 dhe bëri debutimin e tij në ekipin e parë në 1963. Si kapiten nga viti 1971, ai ndihmoi Bayernin të fitonte tre Kupa të Kampionëve  (1973–74, 1974–75, dhe 1975–76) dhe katër tituj me kombëtaren. Në vitin 1971, u emërua kapiten i ekipit kombëtar të Gjermanisë Perëndimore, duke e udhëhequr atë në Kampionatin Evropian 1972 dhe Kampionatin Botëror 1974.  Franz u emërua Futbollisti Evropian i Vitit në 1972 dhe 1976.

Emri i legjendës së njohur do të jetë i gdhendur përgjithmonë në librin e historisë, pasi ka fituar edhe dy Topa të Artë.  Kampion bote si lojtar më 1974 dhe si trajner në 1990, “Kaiser” u shndërrua shpejt në një lojtar të pazëvendësueshëm.

Mundësia e madhe paraqitet për Franz në moshën 13-vjeçare. Në vitin 1958, SC Munich 1906 mbeti pa fondet për ekipet e saj të të rinjve dhe në fund të sezonit lojtarët e skuadrës detyrohen të kërkojnë për ekipe të tjera. Për të gjithë, Mynihu i vitit 1860 është zgjedhja e parë, edhe për Beckenbauer, veçanërisht pasi talenti i tij ishte vënë re tashmë nga vëzhguesit e 'Luanëve'.

Por fati do të luajë një rol vendimtar në atë që do të jetë e ardhmja futbollistike e Franz, duke ndryshuar në mënyrë vendimtare historinë e futbollit të Gjermanisë. Në muajin prill në Neubiberg, një komunë në juglindje të Mynihut, luhet një turne për të rinjtë për ekipet nën 14 vjeç .

Franz i ri i çmend mbrojtësit e klubit më prestigjioz, derisa njëri prej tyre,  Gerhard Konig, një vit më i madh bën një ndërhyrje mjaft të ashpër, e cila pasohet nga një përplasje verbale mes dy kundërshtarëve.

Arbitri i ndan dhe i qorton, por kur Konig largohet, godet me shuplakë Beckenbauer. Gerhard nuk mund ta dijë se me atë gjest ai kishte ndryshuar përgjithmonë fatin e futbollit gjerman. Franz e çon ekipin e tij drejt fitores 2-1, por, mbi të gjitha, vendos po atë ditë që nuk do të vishte kurrë fanellën e Mynihut të vitit 1860.

Prandaj, në fund të sezonit , ai zgjedh kalimin në sektorin e të rinjve të Bayern Munich, një klub në atë kohë padyshim më pak prestigjioz se 'Luanët', në të cilin kishte luajtur xhaxhai i tij.

Bayern deri në atë kohë kishte qenë në periferi të futbollit gjerman, duke fituar vetëm një kampionat në sezonin 1931/32 dhe një Kupë të Gjermanisë në 1956/57. Sidoqoftë, në fillim të viteve 1960, diçka filloi të ndryshonte: një president i ri, kontraktori i ndërtimit Ëilhelm Neudecker, bleu klubin dhe, pas rënies në Kategorinë e Dytë, ish-mesfushori jugosllav  Zlatko Cajkovski  u punësua si trajner i ri .

Ndërkohë Beckenbauer përfundon stërvitjen në sektorin e të rinjve, duke luajtur gjithmonë në pozicion sulmues dhe duke shënuar shumë gola. Por i riu Franz nuk ka një karakter të lehtë: ai shpesh zemërohet me arbitrin dhe tifozët, dhe kur arrin në atë që tani është ekipi B, trajneri i tij Rudi Ëeiß e mban jashtë skuadrës për një periudhë.

Në jetën e tij private, Franz është në qendër të një skandali, në Bavarinë shumë katolike dhe konservatore: ai në fakt lë shtatzënë Brigitte, të dashurën e tij, e cila do të sjellë në jetë fëmijën e saj të parë Thomas, por nuk ka ndërmend në atë moment të martohuni me të, duke ruajtur një marrëdhënie të shkëlqyer me të.

Por talenti i tij i madh dhe takimi me njerëzit e duhur do t'i lejojë atij të kapërcejë momentet më të ndërlikuara të jetës së tij:  Rudolf Houdek, anëtari i klubit që pasi e pa  të luante për Primavera, u përqendrua pas tij.  Dettmar Cramer do të jetë vendimtar për ardhjen e tij në kombëtare (dhe kush do të jetë më i miri i tij në 1966), apo Robert Schëan, i cili nga viti 1964 deri në 1976 do të jetë një nga drejtuesit më të rëndësishëm të Bayernit.

Më 6 qershor 1964  ai debuton në ekipin e parë. Bayern Munich luan në Kategorinë e Dytë, e quajtur atëherë Regionalliga Sud. Në 'Millerntor' luhet raundi i parë i play-off-it të promovimit të Bundesligës kundër St. Pauli , ku përfshihet Guy Acolatse, lojtari i parë me ngjyrë në historinë e futbollit gjermanoperëndimor.

Tetëmbëdhjetë vjeçari Franz, i vendosur si anësor i majtë, firmos golin e katërt dhe përfundimtar që vulos fitoren e bavarezëve. Megjithatë, Bayern eliminohet në turet në vijim dhe zhduket mundësia e ngjitjes në Bundesligë. Suksesi për Beckenbauer dhe shokët e tij erdhi kështu në sezonin e ardhshëm, 1964/65.

Tchaikovski vendos të lançojë tre lojtarë të rinj: njëri është portieri Sepp Maier, i dyti është Gerd Muller, një sulmues i kritikuar deri atëherë për fizikun e tij, sipas disave jo i përshtatshëm për të qenë futbollist dhe i treti është pikërisht Franz Beckenbauer , i cili nga krahu i majtë shënon 18 gola në 39 ndeshje, duke dhënë një kontribut vendimtar në ngjitjen e skuadrës në Bundesligë.

Është fillimi i një rrugëtimi që në vitet në vijim do t'i bëjë bavarezët të dominojnë në Gjermani, në Evropë dhe në botë dhe Bekenbauer të bëhet një legjendë e futbollit botëror. 1965/66, viti i parë në Bundesligë, u hap me derbin kundër Mynihut 1860. Franz, në debutimin e tij në elitën e futbollit, dhe shokët e tij humbën 1-0 dhe treguan se kishin reduktuar ndjeshëm diferencën nga rivalët e tyre.

Pavarësisht humbjes dhe titullit të fituar në fund nga Munich 1860, në fakt, në kthim Bayern do të fitojë 3-0 në derbi dhe në renditjen përfundimtare 'The Reds' vijnë të dytët në barazim me pikë me Borussia Dortmund dhe vetëm 3 pikë nga vendi i parë.

Sezoni i solli Franzit gjithashtu titullin e parë: më 4 qershor 1966 Bayern mundi Duisburgun 4-2 në finale (me golin e 4-të të shënuar nga Beckenbauer) dhe fitoi Kupën e Gjermanisë, e dyta në historinë e klubit. Viti 1966 është gjithashtu një vit i rëndësishëm për jetën private të Franzit, i cili vendos të martohet me Brigitte-n.

Sezoni në vijim, 1966/67, është ai i debutimit të tij në Evropë dhe ndryshimi i parë i rolit: Cajkovski vendos Beckenbauer në gjysmëfushë, rezultatet janë të shkëlqyera dhe gjermanët imponohen në përpjekjen e parë, duke mposhtur me rezultatin 1-0 Glasgoë Rangers në finalen e Kupës së Kupave në Nuremberg.

1967/68 shkon kundër trendit, dhe sheh një rënie në rezultatet e Bayern dhe Beckenbauer: skuadra e mbyll vitin me zero tituj, duke dështuar të shkojë përtej vendit të 5-të në Bundesligë dhe gjysmëfinalen e Kupës së Kupave.

Kjo çon në ndryshimin e trajnerit në vitet 1968/69:  pas Cajkovskit, me të cilin lojtarët tashmë kishin krijuar një marrëdhënie tepër konfidenciale, vjen në stol kroati Branko Zebec, i cili ka reputacionin e një rreshteri.

E njëjta gjë do të jetë edhe për Bayernin: trajneri i ri vendos një orë alarmi në agim, ndalim të pirjes së duhanit dhe alkoolit dhe stërvitje shumë të vështirë në nivel fiziko-atletik.  Ardhja e Zebec ka efektin e rigjenerimit të grupit, i cili në fund të sezonit  fiton titullin kampion në Bundesliga (që i mungonte që nga viti 1932) dhe Kupën e Gjermanisë.

Beckenbauer është gjithnjë e më shumë lideri dhe drejtuesi i ekipit, por vitet gjashtëdhjetë përfunduan me një zhgënjim të ri: titulli gjerman u fitua nga Borussia Mönchengladbach, një klub në zhvillim në skenën kombëtare, i cili në vitet shtatëdhjetë u bë rivali kryesor i bavarezëve.

Falë një brezi talentesh të mëdhenj, si mbrojtësi i krahut Berti Vogts, mesfushori Gunter Netzer dhe sulmuesi Jupp Heynckes, 'I Puledri' do të konkurrojë me Bayernin e Beckenbauer, duke u dalluar gjithashtu për një lojë ndryshe.

Edhe debutimi në Kupën e Europës është i hidhur për bavarezët, të eliminuar që në turin e parë nga francezët e Saint-Etienne.

/Përgatiti Librale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH