Magazinë

Princ Harry braktis përfundimisht Britaninë e Madhe

Shkruar nga Liberale

Princ Harry braktis përfundimisht  Britaninë e Madhe

Princi Henry Charles Albert David, Duka i Sussex, i njohur thjesht si Princi Harry ka deklaruar zyrtarisht Shtetet e Bashkuara si vendbanimin e tij kryesor, sipas dokumenteve të fundit të depozituara në Mbretërinë e Bashkuar.

Zbulimi doli në dritë përmes një dosjeje për bamirësinë e turizmit të Travalyst, një organizatë e themeluar nga vetë Harry. Kjo lëvizje zyrtare nënkupton një ndryshim të rëndësishëm për Dukën dhe Dukeshën e Sussex-it, Meghan Markle, të cilat kanë banuar në Kaliforni që kur u larguan nga rolet e tyre si anëtarë të familjes mbretërore në mars 2020, raporton ‘Spectator‘.


Megjithëse depozitimi elektronik u bë publik vetëm kohët e fundit, dokumenti tregon se ndryshimi i vendbanimit u zyrtarizua më 29 qershor 2023. Rastësisht, kjo datë përputhet me konfirmimin e Buckingham Palace se Princi Harry dhe Meghan kishin liruar Frogmore Cottage, pronë në Britani. Frogmore, e vendosur në Home Park Estate, iu dhurua çiftit nga Mbretëresha Elizabeth II.

Vendimi për t’u larguar nga pasuria pasoi një periudhë marrëdhëniesh të tensionuara midis Sussexëve dhe Familjes Mbretërore, veçanërisht të përkeqësuar nga zbulimet e bëra në kujtimet e Princit Harry, Spare, të botuar në janar të vitit të kaluar. Në kujtimet, Harry diskutoi hapur përçarjet brenda familjes mbretërore, duke përfshirë tensionet me anëtarët e familjes së tij, sidomos ato me vëllain e tij, Princin e Uellsit.

Princ Harry braktis përfundimisht  Britaninë e Madhe

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH