Aktualitet

Kush janë 6 të arrestuarit për kontrabandë ilaçesh në Tiranë

Shkruar nga Liberale
Kush janë 6 të arrestuarit për kontrabandë ilaçesh

Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, pas një hetimi 10-mujor, zhvilloi dhe finalizoi operacionin policor i koduar “Përfitimi”, në kuadër të të cilët u bë arrestimi i shtetasve:

Blerim Bitri 40 vjeç, administrator i një farmacie;

Florian Marku 39 vjeç, administrator i një farmacie;

Margarita Xhaxhiu 64 vjeçe, e dyshuar si dërguesja e mallrave kontrabandë;

Jani Papuli 66 vjeç, i punësuar nga shtetasja M. Xh;

Florian Lila 40 vjeç, administrator i një farmacie;

Bashkim Osmani 56 vjeç, administrator i një depoje farmaceutike.

Arrestimi i tyre u bë pasi gjatë periudhës së Covid-19, këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, shisnin medikamente të dyshuara kontrabandë. Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale barna të ndryshme, një automjet dhe 6 aparate celular.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së parë Tiranë, për veprat penale “Prodhimi dhe tregtimi i barnave dhe i paisjeve mjekësore të falsifikuara ose të rrezikshme për shëndetin” dhe “Tregtim dhe transportim i mallrave kontrabandë”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH