Globi

Kush është “koka” që organizoi sulmin e Hamasit

Shkruar nga Liberale
Kush është “koka” që organizoi sulmin e Hamasit

Operacioni i Hamasit që  kapi Izraelin në befasi nuk mund të organizohej pa një person që të organizonte personat e armatosur dhe rolet e tyre dhe të kishte një bazë ideologjike.

Ai person u shfaq në hije në një video të publikuar mesditën e së shtunës kur nisi operacioni. Zëri në video i përket (ose pretendohet se i përket) Mohammed Deif, komandantit të krahut ushtarak të grupit militant palestinez.

Në artikullin e Financial Times flitet për përparimin e Deifit drejt niveleve më të larta të Hamasit, madje duke lënë në hije kundërshtarët e tij në Fatah, fraksioni më i moderuar.

Por shumë pak dihet për të. Ata që e njihnin në vitet 1980 thonë se edhe atëherë ai quhej Deif, ndërsa të tjerë thanë se e njihnin me emrin e tij të vërtetë, Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri, raporton abcnews.al.

Deri më sot ka vetëm një fotografi të tij.

Një “fëmijë” i kampit të refugjatëve Han Younis, ku ai lindi në vitet 1960, Dave kishte një dajë dhe baba që kishin marrë pjesë në bastisjet e viteve 1950 nga palestinezë të armatosur.

Tani i rritur, në vitet 1980, ai iu bashkua Hamasit dhe si shumë të tjerë kaloi pjesën më të madhe të jetës në burgje. Ata që e kanë njohur e quajnë një njëri të qetë, i cili nuk është i interesuar për rivalitetet e brendshme të fraksioneve palestineze, por po zhvillon taktikat e tij.

Por në të njëjtën kohë, ai nuk është i bindur se konflikti izraelito-arab do të zgjidhet me dhunë. Ashtu si të tjerët në Hamas, Dief e sheh Marrëveshjen e Oslos, e cila në fund të viteve 1990 premtoi një zgjidhje paqeje, si një tradhti të rezistencës palestineze.

Nofka e tij ushtarake është “Vizitori “, duke iu referuar zakonit të palestinezëve të paligjshëm për të kaluar çdo natë në një shtëpi të ndryshme për të shmangur inteligjncën izraelite.

Gjithashtu 20 vjet më parë, pasi një sulmi ajror izraelit, Dief humbi krahun dhe këmbën duke qëndruar në karrige me rrota. Por, pavarësisht nga paaftësia e tij, ai arrin t’u shmanget izraelitëve dhe të planifikojë operacione.

Aksioni i “Vizitorit” është i përgjakshëm.

Izraeli e konsideron atë përgjegjës për vdekjen e dhjetëra njerëzve në sulme vetëvrasëse.

Dief dikur ndërtonte bomba ndërsa ishte arkitekt i një programi dhjetëvjeçar për të gërmuar një rrjet tunelesh nën Gaza. Thuhet se ai ka studiuar nën Yahya Agias, një bombardues me nofkën “Inxhinieri” i cili u vra nga Izraeli në vitin 1996 me një telefon celular të mbushur me eksploziv, raporton abcnews.al.

Figura e tij ka frymëzuar besim dhe respekt brenda Hamasit dhe ndoshta më shumë tek të rinjtë. Operacioni i fundit ndoshta do të rrisë reputacionin e tij.

Ai beson se tani “nuk do të ketë armëpushim” me Izraelin, “vetëm hakmarrje”.

Poll
SHQIPENGLISH