Globi

Johnson nën hetim për 15 mijë paundët e shpenzuara për pushime

Shkruar nga Liberale
Johnson nën hetim për 15 mijë paundët e shpenzuara për

Kryeministri britanik, Boris Johnson, është nën hetim nga Komisioneri Parlamentar për Standardet, mbi udhëtimin e tij në Mustique që i kushtoi 15 mijë paund.

Bëhet fjalë për udhëtimin me partneren e tij, Carrie Symonds, në fund të vitit 2019 në prag të fitores së tij të përgjithshme në zgjedhje.

Downing Street më parë ka thënë se “të gjitha kërkesat përkatëse të transparencës” janë përmbushur rreth udhëtimit në Mustique, një ishull privat në arkipelagun e Shën Vincentit dhe Grenadines.

Por pati një konfuzion kur kryeministri Johnson deklaroi pushimet e tij në regjistrin e interesave të deputetëve.

Në fillim, kryeministri tha se ai kishte pranuar akomodimin për një pushim privat me partneren e tij me vlerë 15 000 paund, duke përmendur donatorin konservator David Ross si sigurues.

Por një zëdhënës i z. Ross, bashkëthemelues i Carphone Warehouse, mohoi se ai kishte paguar për të.

Z. Ross që atëherë ka kërkuar të sqarojë më tej çështjet, duke rënë dakord se ishte një “përfitim në natyrë” për z. Johnson dhe znj. Symonds gjatë pushimit të tyre privat.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH